Loodusained II

You are here: Home > ÖKOLOOGIA > LOODUS- JA KESKKONNAKAITSE

LOODUS- JA KESKKONNAKAITSE

Looduskaitse üldiseks eesmärgiks on loodusliku mitmekesisuse hoidmine ja säilitamine. Looduskaitse hõlmab endas looduskaitsealade edendamist ja ohustatud liikide ning erinevate maastikutüüpide kaitset.

Liikide kadumine ja uute tekkimine on loomulik protsess. Lubatav pole aga see, kui loodusliku keskkonnaga hästi kohastunud liigid hävivad inimeste mõtlematu tegevuse tagajärjel.

Taime- ja loomaliike pole võimalik kunstlikult luua. Nad on pikaajalise evolutsiooniprotsessi saadus. Seetõttu on iga looma- ja taimeliigi kadumine korvamatu löök inimkonnale. Enamuselt kaitstakse haruldasi või väljasuremisohus olevaid taime- ja loomaliike. Selleks on kasutusele võetud järgmised meetmed: üksikisendite kogumise ja korjamise keeld – nad võetakse looduskaitse alla ehk kantakse Punasesse Raamatusse. Et kaitsta liike jahimeeste eest on välja mõeldud kindlad reeglid nende küttimise jaoks.

Eestis kuuluvad looduskaitseseaduse järgi kaitse alla:

  • kaitsealad;
  • hoiualad;
  • püsielupaigad;
  • kaitstavad looduse üksikobjektid;
  • kaitsealused liigid, kivistised ja mineraalid;
  • kohaliku omavalitsuse tasandil kaitstavad loodusobjektid.

 

Joonis. Tamme-Lauri tamm Urvastes (Foto Allan Lorents)

Keskkonnakaitse on rahvusvaheliste ja riiklike seaduste ning ühiskondlike kokkulepete süsteem, mis on suunatud loodusvarade säästlikule kasutamisele, keskkonnasaastamise vähendamisele ja loodusliku mitmekesisuse säilitamisele.

Submenu

⇑ ..
nach oben