Loodusained II

You are here: Home > ÖKOLOOGIA > ORGANISMIDEVAHELISED SUHTED

ORGANISMIDEVAHELISED SUHTED

Eri organismide kooselu ja omavahelised suhted on väga erinevad. Organismid on kohastunud taluma erinevaid ilmastikutingimusi ja käituma vastavalt sellele, kuidas on neile kõige kasulikum või kõige vähem kahjulikum.

Sümbioos - on erinevate liikide isendite kasulik kooselu, mis on kujunenud evolutsiooni jooksul. Looduses ei saa ükski liik elada nii, et ta teist liiki organismidega kokku ei puutuks. Selline üksteisega kõrvuti elamine on mõjutanud bakterite, seente, taimede ja loomade elu väga mitmel viisil: mõnedele organismidele kasulik, teistele kahjulik. Kooselu on arenenud ka selliselt, et mõned liigid on hakanud üksteise olemas olust sõltuma, sest nad ei saa enam ilma teine teiseta elada. N: Meriroos ja erakvähi vahel on kujunenud vastastikku kasulik kooselu nõnda, et roos kaitseb vähki vaenlaste eest, vähk jätab roosile oma toidujäänuseid.

Joonis. Sipelga ja lehetäi vahel on sümbioos (http://www.redbubble.com/people/darrenjan/works/2741083-ant-aphid-symbiosis)

Kommensalism - on ühele liigile kasulik, teisele pole sellest kooselust kasu ega kahju. Kommensiaalid on näiteks haiga kaasas rändav imikala, kes imeb end hai naha külge.

Parasitism - mõned organismid elavad teiste arvel, neid nimetatakse parasiitideks. Neid, kelle arvel parasiit elab, nimetatakse peremeesorganismideks ehk peremeesteks. Taimedel elavad parasiidid. Looduses leidub ka selliseid parasiite, kes kasutavad teist looma ja tema pesa oma poegade kasvatamiseks. Näiteks paeluss sea või koera soolestikus.

Kisklus - on suhe kiskja ja saaklooma vahel. Kisklus on levinud nii selgroogsete kui ka selgrootute loomade vahel. Loomad jagunevad toitumiselt taimtoidulisteks, lihasööjateks ja kõigesööjateks. Kisklus saagi tabamiseks kasutatakse samuti väga erinevaid meetodeid. Saaki jälitatakse või varitsetakse üksi või püütakse meeskonnaga.

Taimtoidulisus - näitab suhet taimtoidulise looma ja taime vahel. Kasulik on see vaid loomale, kes toitub taimedest. Toitumissuhteid organismide vahel iseloomustatakse toiduahela kaudu. Toiduahelas nimetatakse taimtoidulisi loomi esimese astme tarbijateks ja röövloomi teise astme tarbijateks.

Konkurents - on liikidevaheline või liigisisene olelusvõitlus piiratud keskkonnaressursside pärast. Nii talitavad hundikarjad, ilvesed ja teised kiskjad, inimahvid, rasvatihased ja paljud teised linnud pesitsusajal. Linnud annavad territooriumi omamisest enamasti märku lauluga, teised loomad märgistavad territooriumi piirid uriini, väljaheidete ja muude eritistega. Olenevalt sellest, kas tegemist on koloonialiste või üksikeluliste loomadega, kaitstakse samuti kas üksi või kollektiivselt.

nach oben