1.1.5.1 Tehnilise projekti dokumentatsioon

Tehnilises projektis kirjeldatakse kompleksselt analüüsifaasis valitud lahendust ja tehakse põhilised tehnilised arvutused süsteemi geomeetriliste, elektriliste jm parameetriteväärtuste täpsustamiseks. Vajalikud arvutused tehakse pakkumiste küsimiseks tulevastelt alltöövõtjatelt ja komponentide tarnijatelt. Komponentide tarnijad pakuvad projekteerijale tooteid, mille kõik parameetrid ei pruugi täpselt vastata projekteerija soovidele. Nende andmete põhjal täpsustab projekteerija veelkord oma mudelit (vajadusel ka selle geomeetriat) ja teeb tehnilised kontrollarvutused. Arvutused peavad kinnitama tellija eesmärkide saavutatavust. Tulemused dokumenteeritakse.

Tehnilise projekteerimise tulemusena koostatakse järgmised dokumendid.

1. Projekti seletuskiri. Projekti seletuskirjas antakse vajalik taustainfo (viited kehtivatele standarditele, nõuded ehitajatele jm). Projekti seletuskiri seob kokku kõik projekti juurde kuuluvad dokumendid.

2. Tehniliste vahendite (tehnoloogiliste seadmete) struktuurskeemid (topoloogilised skeemid ja loogilise ülesehituse skeemid). Topoloogia viitab mitmesuguste geomeetriliste kehade, objektide omavahelistele seostele ruumis. Topoloogia kirjeldab, kuidas objektid üksteise suhtes paiknevad.

3. Tehniliste vahendite geomeetrilised joonised, mis on sisuliselt paberile prinditud geomeetrilise mudeli vaated. Geomeetriline mudel luuakse topoloogiaskeemi alusel. Geomeetrilised joonised on aruanded, mis kirjeldavad objektide füüsilist kuju punktide, joonte ja pindade abil, täpsustades nende objektide ruumilist asukohta ja paigutust.

 

Kõiki tooteid kujutatakse tehnilistel joonistel ristprojektsioonis omavahel mõtteliselt seotud projektsioonide näol. Seejuures oletatakse, et kujutatav ese asub vaatleja ja vastava projektsiooni-pinna ehk ekraani vahel. Niisugust kujutamisviisi nimetatakse projekteerimiseks E-süsteemis (Euroopa süsteemis). Tehnilisel joonisel ei näidata ekraanide ühisjooni - telgi x, y ja z ega ka kujutistevahelisi sidejooni.

Põhiliste ekraanidena käsutatakse standardite ISO 128 - 30:2001 (E) põhjal kuubi kuut tahku. Need pööratakse ühte tasapinda. Kuubi tahkude sisepindadel kui põhilistel ekraanidel on näha detaili kuus võimalikku korrapärast kujutist. Olgu märgitud, et ekraan (f) võib asetdeda ka ekraani (c) kõrval, nagu joonisel punktiiriga näidatud.

Joonis 1.1.5.1.1 Kujutiste moodustamine

Allikas: ISO 128-30:2001(E)

Tänapäeval luuakse geomeetrilised joonised tarkvaratööriistade abil, mille aluseks olev geomeetria jaguneb konstruktsioonigeomeetriaks ja mudeligeomeetriaks.

4. Automatiseeritava tehnoloogilise protsessi funktsionaalskeemid. Lihtsate tehnoloogiliste objektide ja juhtimissüsteemide korral võib funktsionaalskeemide asemel koostada objekti iseloomustavate parameetrite loetelud ja esitada nende väärtused.

5. Juhtimissüsteemi struktuurskeemid, mis koosnevad tarkvara ja riistvara osast. Juhtimissüsteemide tarkvara projekteerimine on kompleksne tegevus, mille kestel luuakse andmestruktuurid (mõistete loetelud), ülesannete algoritmid jm.

6. Materjalide, seadmete, mõõteriistade, standardsete ja mittestandardsete automatiseerimisvahendite ja teiste komponentide loetelud ja spetsifikatsioonid.

7. Tehnilised nõuded mittestandardsete seadmete väljatöötamiseks, mida projekteerimisel lõplikult ei lahendata. Neid nõudeid kirjeldab projekteerija analüüsi andmete põhjal. Need nõuded on mõeldud ehitajale või allhankijale.

8. Ülesanded peaprojekteerijale või tellijale (probleemide ja küsimuste loetelu). Need on seotud automatiseeritava protsessi juurutamisega, kuid nende lahendamine ei kuulu antud projekti koosseisu (näiteks seadmete energiavarustus, suruõhk, soojusenergia, hoonete j a ruumide ehitus, seadmete ja kilpide alused, operatiivpersonali tööruumid, sideseadmed, tulekustutusvahendid jm).

Ülesanded dokumenteeritakse eraldi kausta ja need täiendavad projektdokumentatsiooni.

Tööprojekti koostamise käigus tehakse jooniseid.

  • Elektrilised, pneumaatilised, hüdraulilised jm printsipiaalskeemid (mis on mõttelise lahenduse tulemused).
  • Tellitavate komponentide spetsifikatsioonid (tootetüübi j a/või tootja firma tootetüübi tasandil).
  • Spetsifikatsioonid kuuluvad tavaliselt printsipiaalskeemide juurde.
  • Ühenduste skeemid protsessiseadmete vahel. Ristühenduste skeemid seadmete sees ja ühenduste skeemid protsessiväliste seadmetega.
  • Kaablitabelid (topoloogiaskeemide tabelikujul andmed tööprojekti etapis).
  • Paigaldusskeemid, näiteks juhtimispultide, torude, seadmete jm tüüpiliseks või mittetüüpiliseks paigaldamiseks.
  • Seadmete häälestamise ja konfigureerimise tabelid (käsutatakse hiljem ka teostusdokumentatsiooni koostamisel parameetrite tegelike väärtuste dokumenteerimiseks).