1.1.2 Koostejoonis

Koostejoonis on tehniline dokument, mis annab üksikdetailidest koostatava toote kokku panemiseks, kontrollimiseks ja katsetamiseks vajalikud kujutised ja tehnilised andmed. Seetõttu valitakse koostu kujutised nii, et joonise järgi selguks toote kõigi üksikute detailide vastastikune asend, seadme tööpõhimõte, gabariidid (pikkus, laius, kõrgus) ja ühenduse viis ning mõõdud külgnevate koostudega. Kirjanurga kohale kirjutatakse tehnilised andmed (lühikene seadme tehniline iseloomustus). Koostejoonise vormistamisel tuleb arvestada, et kõige ülevaatlikum koostejoonisel peab olema tema peakujutis.


Jälgida, et koostejoonisel oleks ühe ja sama detaili viirutuse kalle kõikides lõigetes ja ristlõigetes ühesuunaline ja ühesuguse tihedusega. Kokkupuutuvad detailid viirutatakse aga erinevas suunas. Kui see ei ole võimalik, siis muuta viirutusjoonte vahekaugust või nihutada kõrvalseisva viirutuse suhtes.


Koostejoonisel antakse igale detailile oma number (osanumber), mis on vastavuses tükitabelisse kantavate detailide osanumbritega (vastab standardile ISO 6433). Esmalt võiks nummerdada koostu koosseisu kuuluvad alakoostud ja jätkata sellises järjekorras: detailid, standardsed tooted, materjalid ja komplektid. Osanumbrite suurus peab olema mõõtarvudest ühe kuni kahe kirjakõrguse astme võrra suurem ja kirjutatakse nad kirjanurga suhtes paralleelselt viitejoone otsa juurde laudile (riiulile) või rõnga sisse. Osanumbrid paigutatakse joonise kontuuridest väljapoole grupeerides nad kas vertikaalselt tulpa või horisontaalselt ritta. Viitejoon, laudi ja rõngas tõmmatakse välja pideva peenjoonega. Viitejoon ja laudi peavad olema teineteise suhtes nurga all, viitejoon lõpeb vastava osa pinnal punktikese või noole otsaga. Viitejooned ei tohi omavahel lõikuda ja detaili pinnal ei tohi olla viirutusjoontega paralleelsed. Laudi pikkused peavad ühel joonisel olema kõik ühepikkused (≈10 mm).


Koostejoonisele tuleb kanda järgmised mõõtmed:

  • gabariitmõõtmed (pikkus, laius, kõrgus)
  • mõõtmed, millega tuleb arvestada koostu kokkupanemisel
  • ühendusmõõtmed (ühendamiseks teiste piirnevate detailide või koostudega, näiteks äärikul antakse ava läbimõõt ja avade jaotusringjoone läbimõõt)
  • ekspluatatsiooniks vajalikud mõõtmed
Joonis 1.1.2.1 Koostejoonise näidis

Koostejoonise lugemine

Koostejoonise lugemise all mõeldakse joonisel kujutatud toote otstarbe selgitamist ja tema ehituse ning üksikosade ühenduse ja koostöö lahtimõtestamist. Koostejoonise lugemine toimub järgmise skeemi kohaselt.

  • Määratakse kindlaks toote nimetus ja suurus ning tutvutakse koostejoonisel leiduvate ekspluatatsiooniliste andmetega.
  • Tutvutakse joonisel olevate põhiliste ja Iisakujutistega ning luuakse tootest üldine ettekujutus.
  • Mõtestatakse lahti iga üksiku detaili kuju ning leitakse spetsifikatsioonist toote nimetus ja muud tema kohta esitatud andmed. Detaili otsimist koostejoonisel alustatakse sellelt kujutiselt, kus ta on varustatud positsiooninumbriga. Teistelt kujutistelt leitakse ta siis juba projektsioonilist seost ning lõigete viirutust jälgides.
  • Määratakse kindlaks detailide omavaheline ühendus liidete abil (keevis-, neet-, liist-, hammas-, keermesliited) ja ühenduse iseloom (kas liikuv või liikumatu), samuti töötamise ajal liikuvate osade ümberpaigutuse ulatus ja toote üldine tööprintsiip.
Leitakse spetsifikatsioonist (tükitabelist) kinnitusdetailid, mille abil toimub toote montaaž ning määratakse toote kokku- ja lahtimonteerimise järjekord.