Uued kogemused rikastavad igapäeva tööd

by Liisi Kruusimägi

Kaubanduse valdkonna kutseõpetajad Kaie Pärn ja Külli Šorin käisid Erasmus+ programmi toel õpirändamas Hollandis. Rohkem nende stažeerimise kohta saad lugeda allpool olevast kokkuvõttest. 
Õpirände projekti raames külastati Lõuna-Hollandis asuvat De Rooi Pannen kutsekooli. Projekti eesmärgiks oli tutvuda Hollandi kutseõppe põhimõtete, ülesehituse, korralduse ja reaalse õppeprotsessiga. Meie õpetajatele tutvustati ja näidati kooli erinevaid osakondasid. Kool teeb väga tihedat koostööd ettevõtjatega ja nende toel on sisustatud näiteks koolile kuuluva hotelli numbritoad. Ühest klassist leiab eest reisilennuki, süüa pakutakse kuues erinevas restoranis ning lisaks on koolil oma kaubanduskeskus erinevate väikekaupluste ja supermarketiga. Kõigis neis tegutsevad kooli õpilased, kellele on toeks praktilise töö juhendajad. Lisaks külastati hollandlastele kuuluvat pika ajalooga kaupluseketti HEMA, mille ühes kaupluses olid praktikal Pärnumaa KHK müügikorralduse eriala õpilased – Ellis Peets ja Eili Pais. Suur rõõm oli kaupluse juhatajalt kuulda, et meie õpilastega jäädi väga rahule. Kiideti nende täpsust, abivalmidust, inglisekeele oskust, kohusetunnet ja väga viisakat teenindusprotsessi läbiviimist, mis pidi olema eeskujuks ja edasiseks õppimiskohaks hollandlastele endile.
Kutseharidus on Hollandis populaarne. 60% õppijatest valib selle haridussuuna. Meie õpetajatel oli võimalus vaadelda erinevaid tunde, vestelda õpetajate ja õpilastega. Suurem osa müügivaldkonna kutseõppuritest on poisid ja ka enamik kutseõpetajatest on mehed. De Rooi Panneni koolis õpib hetkel müügitööd 450 õpilast (müüjad, müügiesindajad, kaupluse juhatajad). Ühe kutsetaseme omandamise järel on võimalik liikuda edasi järgmisele. Tundidest jäi silma, et palju tehti praktilist tööd- koostati ja kaitsti esitlusi ja joonistati väljapanekuid, otsiti vastuseid erinevatele küsimustele arvutis, küpsetati pirukaid, lõiguti sinki jne ehk tehti praktiliselt, õpetaja juuresolekul, läbi kõike seda, mida kaupluses on vaja igapäevaselt teha. Kui klassiruumis on algteadmised ja väikesed kogemused saadud, liigutakse kooli kaubanduskeskusesse ja asutakse tööle juhendajate käe all. Igal juhendajal on mitu juhedatavat, kellega ollakse pidevalt raadioühenduses. Niipea kui tekib probleem või küsimus, on abi ainult rääkimise kaugusel. Süsteem annab õppijale turvatunde ja tänu sellele saab töö kiirelt ja õigesti tehtud. Õhtusel ajal tutvusid Külli ja Kaie Tilburgi linnaga- külastati kohalikke kauplusi, kohvikuid ja tekstiilimuuseumi. Ning aega jäi ka pikemate tiirude tegemiseks- õhtune rongisõit sadamalinna Roterdami ning ‘s-Hertogenboschi.

Uued kogemused rikastavad igapäevaseid töid ja tegemisi. Õpiränne pakkus äratundmist ja uusi kogemusi. Ei ole midagi uut siin päikese all, küll on aga palju erinevaid võimalusi, kuidas asju teha ja korraldada.

De Rooi Panneni koolilinnak koosneb paljudest ajaloolistest ja kaasaegsetest hoonetest. Koolil on hotell, mis on rajatud endisesse kloostrisse. Koolis käiakse jalgsi, rongi ja loomulikult jalgratastega. Kutseõpet ja kooli soovitakse kogu aeg avalikkusele nähtaval hoida. Selle üheks näiteks on suurte ja avatud akendega kokkade õppeklass.
Pärnumaa Kutsehariduskeskus e teise kursuse müügikorraldaja eriala õpilased Eili Pais ja Ellis Peets sooritasid praktika hollandlastele kuuluvas kaubandusketis HEMA. Meie õpilastega jäädi väga rahule. Kaupluse juhataja Maikel Verbogt (pildil keskel) kiitis praktikantide müügitöö oskusi ja arvas, et meie õpilased olid suureks eeskujuks ka nende töötajatele.
Suured tänud Teelele projekti korraldamise eest!
Külli ja Kaie

Sarnased postitused