Renida Lumiste IT praktikal Maltal

by Karmen Torin

Renida Lumiste sai praktilise töökogemuse Maltalt 27.01.-27.02.2019 Erasmus+ programmi toel Haz-Żebbuġi linnas asuvas ettevõttes HORIZON 2000 Computer Training Centres, mis tegeleb nii koolituste kui ka arvutite parandustega.

Loe Renida põhjalikku kokkuvõtet:
Maltale saabudes ootas mind lennujaamas nimesilt, mille taga autojuht, kes ulatas mulle ümbriku ja toimetas mind minu „koju” Maltal. Korter asus Tal-Pieta ́s. See on lennujaamast umbes 20 minuti autosõidu kaugusel. Korter, milles elasin kuu aega, oli suhteliselt hea asukohaga, sest bussipeatused olid lähedal ning bussid käisid tihedalt. Pealinna Valletta ́sse oli vaid 5 minutiline bussisõit ning 23 minutiline jalutuskäik. Suuruselt teise linna Sliemasse oli ca 10 minutit sõitu, kuid jalutades võttis see rohkem aega, aga vaade mööda mereäärt jalutades oli seda väärt. Korteriga olin rahul. See oli suur ja avar, eluks vajalik oli olemas. Köögis paar pisiasja oleks võinud olla, aga see ei häirinud nii hullusti. Üks pisike viga oli – nimelt puudus küttesüsteem. Saime küll kasutada gaasikaminat, kuid seda oma tuppa viia ei võinud. Seega natuke karastust oli ka. Seda korterit jagasin vahepeal kaheksa inimesega, kuid see oli tore. Me kõik saime omavahel hästi läbi. Ümbrikus, mis mulle anti, oli juhendid esimeseks kohtumiseks. Need olid väga täpsed ja põhjalikud. Poleks uskunud, et nii puust ja punaseks kõik ette tehakse. Näiteks, kus asub lähim pood. Kuidas tööle minna. Selle poole pealt oli kõik super hästi. Inimese jaoks, kes esimest korda välismaal, olid väga head juhendid hakkama saamiseks.  Kohtumine järgmisel päeval kontaktisikuga oli hariv. Räägiti üldiselt Malta elust-olust-kultuurist. Räägiti ka, mida võiks külastada. Anti teada, kuidas käituda, kui on mingi õnnetus juhtunud. Kõik oli korraldatud väga hästi vastuvõtja poole pealt.
Esimesel praktikapäeval rändasin bussiga Haz-Żebbuġ linna. Praktikakoht asus minu elamispaigast 28 minutilise bussisõidu kaugusel. Bussid käisid iga 15 minuti tagant (mis oli hea) juhul kui ei hilinenud või ei jäänud vahele või otsustanud üldse tulla. Kuid see on üsna tavaline nähtus. Samuti juhtus üks kord, kus mind buss lihtsalt peale ei võtnud ning siis tuli lihtsalt järgmist bussi oodata. Suur tänu koolipoolsele projektijuhile, kes mulle bussikaardi ette ära tellis. Sellega jäi ära ise raha laadimine. Ning selle kaardiga oli ka soodsam Maltat avastada. Ettevõtte, kus praktikat läbi viisin, on nimega HORIZON 2000 Computer Training Centre. Ettevõte tegeleb nii koolitustega kui ka arvutite parandusega. Arvutialased koolitused algavad alates 5-dast eluaastast kuni kõrge eani välja. Koolitused on mõeldud nii algkasutajatele kui ka edasijõudnutele. Näiteks lastele mõeldud robootika, C++ programmeerimise keel, veebidisain jne. Lisaks kohapeal toimuvatele koolitusele käiakse ka koolitusi tegemas tellijate juures. Üks populaarseimaid koolitusi oli vanadekodus vanematele inimestele õpetamine, kuidas tahvelarvutites toimetada. Lisaks koolitustele parandavad nad nii sülearvuteid kui ka personaalarvuteid. Samuti on veel kõrvalharuna ettevõttel ka oma arvutipood.
Ütleme nii, et Eestiga võrreldes on kasutatavad arvutid vanemapoolsed ja pigem aeglase võitu, kuid selle juures on inimesed teatud asjades palju leidlikumad. Minu seal oleku ajal panime kokku paar uut arvutit, mis olid päris võimekad. Lisaks arvutile tegin ka ühe tööjaama ning installisin sinna vajalikud asjad. Kuna olin esimese kursuse õpilane, siis väga keerukaid ülesandeid mul üksi teha ei lubatud. Väga meeldis see, et enamus asjad, mis olin koolis õppinud, tegin välispraktikal iseseisvalt läbi. Näiteks arvuti kokkupanek, serverite installimine jne. Graafilise disaini oskust sain lihvida. Minu töid avaldati ka nende meediakanalites. Lisaks sain ka uusi oskuseid ja teadmisi, mida alles hakkan koolis õppima. Keeleprobleeme ette ei tulnud. Pigem sain kiita, et valdan ja räägin inglise keelt puhtalt võrreldes mõne teise rahvusega. Juba õpetati mulle malta keelt, mis tegelikult pole väga raske aru saada. Praktika lõpupoole juba sain aru, mis ülesandeid mulle antakse, kui nad omavahel rääkisid. Juhendaja poolne tagasiside oli, et peaksin kauem olema – pigem kolm kuud järjest, sest nii lühikese ajaga jõuab alles sisse elada ja nad alles õpivad mind tundma. Mõnes mõttes oli neil õigus. Võrreldes Eestiga ollakse seal elektriga väga kokkuhoidlikud. Õhtul töö lõpetades lülitatakse kõik asjad välja. Minule oli see alguses harjumatu. Üks väike miinus oli töö juures – kuna Maltal puudub keskküttesüsteem, siis oli töö juures suhteliselt külm. Seega jakki pealt ära ei võtnud. Kuid muidu töökollektiiv oli väga sõbralik ja õpetamisaldis. Neil on väga hea meel, kui saavad oma teadmisi edasi anda.

Nii, et kas minna välispraktikale? Kindlasti jah. Kas mina läheksin uuesti? Kindlasti jah. Sest kodust eemal näen õpitavat eriala uue nurga alt.

Enamus rahvustel on erinev töökorraldus, oma harjumused, mida avastad just teises ühiskonnas ise kohal olles, mitte kirjandusest lugedes. Lisaks uued kogemused ja teadmised sellest kultuurist ja rahvast. Saad teada, milline on nende reaalne argielu. Kindlasti tuleb ise olla aktiivne ja käia ringi omapäid igal vabal võimalusel. Mitte ainult turistile mõeldud kohtades, vaid avastada ka täiesti „suvalisi” paiku sellel maal, kus välispraktikat teed. Nii koged palju enam. On väga hea meel, et sellised võimalused on olemas. Suur aitäh selle võimaluse eest!

Sarnased postitused