Rätsep Ilona Nõmm Maltal

by Karmen Torin

Ilona Nõmmel õnnestus juba teist korda osaleda Erasmus+ õpirände programmis. Rätsepa õpingud viisid ta seekord Maltale 14.04.-05.05.2019. Praktikat sooritas ta õmblusettevõttes Rosemarie Abela Fashion Studio, mis asub väikeses linnas nimega Qormi.

Loe millisest vahvast projektist õnnestus Ilonal kaasa lüüa:
Juba teist aastat järjest olen osalenud Erasmus+ projekti raames õpirändel, seekord siis Malta saarel. Praktika kohaks oli väike õmblusettevõte Rosemarie Abela Fashion Studio, kus valmis samanimeline autorilooming kui ka eritellimustööd. Kogu ettevõtmine oli sarnane pereettevõtte mudelile ning valmistatud toodang mõeldud kohalikule turule. Õmblustöökoda asus väikeses linnakeses nimega Qormi ning meile tavapäratul moel garaazis. Igapäevaselt töötas kaks inimest, omanik Rosemarie ja rätsep ning palju kasutati praktikantide tööjõudu. Peale minu praktiseerisid veel kolm tütarlast. Praktikandina sain osaleda mitmes tööprotsessis, kuid päris algusest lõpuni ühtegi toodet valmis õmmelda ei õnnestunud. Võib-olla ka seetõttu, et nende töökultuur ongi lihtsalt selline, kus kõik teevad kõike koos. Tööprotsessid milles osalesin olid: lõigete mahavõtmine ja kandmine kangale, juurdelõikus, tüllkangast toote hõlmaääre töötlemine, taskute õmblemine põhitootele, kleidi allääre kohendamine ja muudatuste märkimine, krookniitide eemaldamine, varrukate ühendamine põhitootele jne.
Üheks meeldejäävamaks ja ka huvitavamaks tööülesandeks oli osaleda Malta Eurovisiooni lauljate rõivaste valmistamisel. Eurovisiooni tiimi stilist soovis kauplusest ostetud valmisrõivaid ümber disainida ning meie ülesandeks sai teostus. Seeläbi sai minu ülesandeks eemaldata teksatagilt varrukad ja mantsetid ning lõigata plastikust välja uued varrukad, õmmelda need ning asendada eelmistega. Lisaks veel lõikasin välja plastikust detailid ning õmblesin need t-särkidele, mille eesmärgiks oli lisada valgusefekte. Plastiku õmblemine oli minu jaoks uudne ja huvitav kogemus – õmblustöö tuli teha väga täpselt ning vigu ei saanud endale lubada, kuna nõela auke plastikult enam eemaldada ei saa.

Praktika jooksul sain erialaselt uusi kogemusi kui ka kultuuriliselt, nende tööprotsessid ei ole sedavõrd reguleeritud kui meie omad, kogu töö kulg on loomingulisem ja vabam.

Olen väga tänulik oma koolile, et sain taaskord osaleda õpirändes.

Sarnased postitused