Müügikorraldajad Helen ja Karmen Iirimaal

by Liisi Kruusimägi

Müügikorraldajad Helen Paju ja Karmen Aas said Erasmus+ programmi toel täiendada enda praktilisi kogemusi Iirimaal Westporti linnas, ettevõttes nimega Portwest. Praktika toimus kuu aega ehk 17.03-17.04.19.a. Praktika eesmärgiks oli arendada oskuseid müügitöös, saada uusi teadmisi riietepoes töötamisest ning arendada ka inglise keele taset.
Loe lähemalt ka Helen Paju põhjalikku kokkuvõtet õppepraktikast:
Sissejuhatus
Praktika aruanne annab põhjaliku ülevaate välispraktika perioodi, toimumise ja praktikandi tegevuste kohta. Lisaks nendele, kirjeldab see aruanne ka praktikandi vaba aja tegevusi ja kogemusi. Praktika sooritasin ma Iirimaal linnas nimega Westport. Ma ei olnud kunagi varem Iirimaal käinud, seega olin valmis uueks huvitavaks väljakutseks. Praktikakohaks oli mul välirõivaste- ja tööriiete pood nimega Portwest. Firma loodi Charles Hughesi poolt 1904. aastal Westpordis ning ta pidas üleval seda koos oma väikese iiri perekonnaga The Hughes Family. Firmat juhivad nüüdseks järeltulijad, kes on seda arendanud jõudsasti. Iirimaal on 4 Portwesti poodi ning nende rõivaid müüakse üle kogu maailma erinevates kauplustes.
Praktikakohas sain ma rakendada oma teadmisi ja oskusi, mida olen omandanud kahe aasta jooksul koolis kui ka teistes praktika asutustes. Praktikal arendasin ma oma inglise keele oskust ning õppisin juurde palju uut. Lisaks nendele, tutvusin ka iirimaa kommete, kultuuri ja eluoluga ning avardasin oma silmaringi.

Praktika toimumise koht, aeg, praktika eesmärgid, ettevõtte ülevaade
Välispraktika toimus Iirimaal, linnas nimega Westport. Westport asub läänerannikul County Mayo piirkonnas ning seda ümbritseb Atlandi ookean. Westport on saanud oma nime 16. sajandil lossist nimega Cathair na Mart, mis tähendab tõlkes nuumveisete kivilinnust. Westport on iirimaal määratud pärandilinnaks. Linn on ebatavaline, kuna see on üks vähestest planeeritud linnadest selles riigis. Westport on kõvasti laienenud alates 20. sajandist ja siia ehitatakse juurde palju uusi kinnistuid. Westport on elanike arvu poolest üks väiksemaid linnu, siin elab ligikaudu 6200 inimest. Kohalikud kõnelevad enamast inglise keeles, kuid on ka inimesi, kes valdavad hästi iiri keelt. Mõlemad keeled on siin riigis rahvuskeeled. Linn on tuntud oma kauni looduse, ehitiste kui ka mägede poolest. Kõige püham mägi Iirimaal on Croagh Patrick, mis asubki selles samas piirkonnas. Iga aasta viimasel juulikuu nädalal toimub palverännak, mis on saanud traditsiooniks paljudele inimestele.
Praktika kestis kuu aega: 17. märtsist kuni 17. aprillini. Praktika eesmärgiks oli arendada ja praktiseerida oma teadmisi ja oskusi, õppida juurde midagi uut, töötada teistsuguses keskkonnas ja hakkama saada teises kultuuris. Kuu aega oli täitsa paras aeg, et ennast täiendada ja saada uusi kogemusi.
Minu praktikakohtadeks olid kauplused, mis kandsid nime Portwest ja Factory Shop. Mõlemad poed asuvad Westpordi kesklinnas ja kuuluvad ühele ja samale ettevõttele. Esimene kauplus avati 1904. aastal Bridge streetil, mis asub siiani seal ja kannab nime Portwest. Loojaks oli Charles Hughes, kes pidas seda üleval koos oma väikese iiri perekonnaga The Hughes Family. Ettevõte on kuulus üle maailma ning hetkel juhivad seda kolm venda: Cathal Hughes, Harry Hughes ja Owen Hughes. Kauplustes müüakse enamasti väli- ja tööriideid. Sealt leiab ka spordiriideid, matkariideid, spordijalanõusid, matkajalanõusid, tööjalanõusid, vabaajariideid, kalipsosid, ujumisriideid, sporditarvikuid, matkatarvikuid kotte, mütse, kindaid ja salle. Riideid ja tarvikuid saavad endale soetada nii mehed, naised kui ka lapsed. Poodidest leiab erinevaid brände nagu: Portwest, Hi Tec, Helly Hansen, Craghoppers, Bergahus, Regatta, Montane, LittleLife, Merrell, Outdoor Scene, Karrimor, Salomon. Portwesti tooteid teeb ettevõtte ise ja tehased asuvad Hiinas. Portwesti poes müüakse enamasti kõige uuemaid tooteid. Pood on kahekorruseline ja üsna pisike. Factory shop, mis asub Shop streetil, müüb enamasti tööriideid ning tooteid, mis on allahinnatud. Kes soovib leida endale midagi taskukohasemat, seab tavaliselt oma sammud just sinna poodi. Factory shop on samuti kahekorruseline kuid on palju suurem kui teine kauplus. 2019. aasta lõpus plaanitakse poed kokku viia Shop streetile. Pood renoveeritakse ning ehitatakse kolme korruseliseks.
Kliendikaarti need poed enda klientidele ei paku, kuid turistidel ja ajutistel elanikel on võimalik kasutada selles poes Tax Free kaarti. Seda kaarti kasutades saavad nad hiljem ostetud toodetelt maksud tagasi. Tingimuseks on see, et inimesed peavad elama siin riigis täpselt kolm kuud. Kaart ise ei maksa midagi.
Lisaks nendele kauplustele on iirimaal veel kaks poodi ja need asuvad linnades nimega Galway ja Killarney. Portwesti nimelisi riideid müüakse enam kui 130 riigis. Ettevõttel on olemas ka oma internetilehekülg, kust on võimalik endale erinevaid tooteid soetada toast lahkumata. Lisaks veebileheküljele, kasutab firma aktiivselt sotsiaalmeediat, nagu: Facebook, Instagram, Twitter ja LinkedIn.

Praktikaperioodi kirjeldus ja põhiülesanded
Praktikaperioodi jooksul töötasin ma ettevõttes 160 tundi. Tööpäevad olid kaheksa tunnised ja tööl käisin graafiku alusel. Ma töötasin esmaspäevast reedeni kella kümnest kuni kella kuueni. Nädalavahetused olid alati vabad ning mõeldud puhkamiseks või ringi rändamiseks. Kõikidele töötajatele on ette nähtud 1 tunnine lõuna ja 15 minutit puhkepausi. Mina käisin lõunal alati kella ühest kuni kella kaheni ning pausi võtsin hiljem endale sobival ajal.
Töötasin peaaegu igapäevaselt mõlemas poes ning täitsin alati neid ülesandeid, mida oli parasjagu vaja teha. Töö ei olnud kunagi üksluine ega igav. Sain täita erinevaid ülesandeid ning olla ka ise väga loominguline. Kuna peaaegu igapäev tuli tööle uut kaupa, siis esmalt pidin ma kauba vastu võtma, sorteerima, kontrollima, sisestama arvutisüsteemi, lisama külge hinnasildid ja turvaelemendid ning alles siis oli võimalik kõik tooted müügisaali välja panna. Kaupade väljapanek oli praktikal olles üks minu lemmik ülesandeid. Mul oli võimalik kaupu välja panna vastavalt oma soovile ja maitsele ning jälgisin, et tooted omavahel kokku sobiksid. Kuna juhataja oli alati väga rahul alati minu väljapanekutega, siis kuuks ajaks andis tema mulle vabad käed, et seda kõike siin teostada. Alati olid mul juures ka abilised, kes mind aitasid ning keda ma juhendasin, kuhu mida tuleks täpselt panna ning sättida. Mõlemas poes sain teha erinevaid väljapanekuid, nagu näiteks: matkatarvete, ujumisriiete, tööriiete ja kevadriiete väljapanekut.
Lisaks nendele ülesannetele, pidin ma poodi korrastama ja tooteid ümber tõstma. Kui oli vaja, siis pidin ka kaupa müügisaali juurde tooma ja hoolitsema selle eest, et pood näeks kena välja. Allahinnatud tooted olid kaupluses eraldi märgistatud punaste siltidega. Kui mõnel allahinnatud tootel puudus silt, siis tuli see kohe asendada uuega. Selleks, et pood näeks välja esinduslik ja huviäratav, tuli kujundada ka vaateaknaid ja mannekeene. Vaateaknaid sain kujundada koos juhataja assistendiga ning kaupu asetasime akendele vastavalt hooajale ja nii kuidas peakontor meile ütles. Nädal ennem praktika lõppu tuli poodi eraldi dekoraator, kes kujundas kevadise väljapaneku akendele. Kui olin talle ulatanud oma abikäe, siis samal ajal jagas ta mulle ka huvitavaid nippe ja õpetussõnu parema ilme loomiseks akendel. Vaateaknad nägid peale dekoraatori külastust välja imeilusad.
Paar korda nädalas sain ma tegeleda klientidega ning neid abistada saali peal. Kassat sain ma kasutada juba esimesel tööpäeval ning iga poe peale on ainult üks arvuti. Mõlemas poes kasutatakse Retail POS Systemit, mis on väga loogiliselt üles ehitatud ja kogu süsteem on inglise keeles. Kassa õpetati mulle selgeks ühe päevaga ning midagi rasket seal minu jaoks ei olnud. Kui oli võimalik, siis tegin ka lisamüüki poes, ning pakkusin klientidele näiteks pükste juurde jopet või mõne vahva pluusi juurde jakki. Enamasti mul see ka õnnestus. Tore oli näha hiljem rõõmsat klienti poest lahkumas. Samal ajal kui ma kliente abistasin, pidin ma hoidma müügisaali korras, riideid tagasi panema õigetesse kohtadesse ning neid vajadusel ka korrastama. Klientidega tegelemine on mulle alati meeldinud ning see pakkus mulle seal väga suurt rõõmu.
Kui juhatajal oli aega, siis temaga koos me raporteerisime päevakassasid ja müügitulemusi Portwesti arvutisüsteemi ning täitsime erinevaid müügitabeleid. Juhataja tutvustas mulle, kuidas tema tööl graafikuid valmistab ja millega ta veel igapäevaselt tegeleb. Graafikute tegemine on mulle tuttav, sest neid ma teen juba Tallinnas oma töökohas. Praktikakohas valmistatakse iga nädala kohta graafik ja see antakse töötajatele paar päeva ennem uue nädala algust kätte. Kui juhataja assistenti tööl ei olnud või oli ta mingil põhjusel hõivatud, siis sain ma ka iseseisvalt uut kaupa sisestada süsteemi ja neid kontrollida. Mulle väga meeldis, et juhataja ja assistent mind usaldasid ja lubasid mul teha mõningaid asju omapäi. Nad saatsid mind Factory Shopi jalatsite tellimust tegema. Pidin vaatama, mida täpselt ja kui palju on vaja on ning siis hiljem selle tellimuse saatma emailiga vastavasse osakonda. Kui ma abi vajasin, siis olid nad alati olemas ning juhendasid mind meelsasti.
Lisaks nendele ülesannetele pidin ma koristama müügisaali ning hoidma korras ka laoruume. Kui oli vaja, siis pakkisime kokku Portwesti poes seisma jäänud kaupa ning panime välja uue ja odavama hinnaga Factory shopi.

Praktika tulemused ja uued kogemused
Praktika käigus õppisin ma juurde mõndagi huvitavat ning kõik päevad möödusid seal eriliselt ja lõbusalt. Ma sain seal praktiseerida väga palju oma inglise keelt ning täiendasin oma sõnavara suuresti. Töö juures tutvusin ma uute inimestega, ning enamus olid kohe väga avatud ja suhtlemisaldid. Kõik alati abistasid kui oli vaja ning õpetasid meelsasti lahedaid iiripäraseid väljendeid ning tööalaseid toiminguid. Praktikakohas oli mul võimalik suhelda pikemalt osade klientidega, kes tundsid minu kohta huvi, kust ma pärit olen ja mida täpsemalt siin tegema pean. Kõik olid väga heasüdamlikud ja lahked minuga ning soovisid alati edu ja parimat. Sellised kliendid muutsid mu päeva palju säravamaks. Peale seda praktikat ma tunnen, et mu inglise keel on parem ning suhtlen inimestega võõrkeeles veel vabamalt kui ennem. Praktikaperioodi lõpus kiitsid seda väga kolleegid, kliendid kui ka teised inimesed, kellega seal tutvusin. Ma ei olnud kunagi varem riidekaupluses töötanud, seega oli see praktika minu jaoks täiesti omamoodi ja uus. Ma tegin seal palju sellist, mida ma varem ei olnud teinud, nagu näiteks: vaateakende kujundamine, rõivastele turvaelementide lisamine, riiete ja tarvikute väljapanekute tegemine.
Praktika sooritasin ma edukalt. Kaupluse juhataja Derek Hopkins hindas mind Erasmus+ poolt antud juhendi järgi. Ma sooritasin kõik ülesanded suurepäraselt ja ta jäi väga rahule minu sooritustega. Ta märkis, et ma olen väga hea kuulaja, organiseerija ja väga hea töötaja. Ma töötasin juhendaja arvates väga kvaliteetselt. Ta iseloomustas mind veel sõnadega: sõbralik, abivalmis ja julge. Ta soovis, et ma jätkaksin tööd nende ettevõttes ja tuleksin kindlasti peale kooli lõpetamist sinna tagasi.

Kokkuvõte

Välispraktika on suurepärane võimalus ennast täiendada, õppida midagi uut ja arendada oma silmaringi. Ma kindlasti soovitan kõigil osa võtta sellest, kellele avaneb see uks.

Praktika perioodil külastasin mitmeid erinevaid kohti ning kõik need jätsid kustumatu mulje. Selline kogemus annab elu palju juurde ja rikastab. Välispraktika pani proovile mind ennast, kuna pidin jagama kuu aega tuba võõra inimesega ja arvestama teistega. Tuli mugavustsoonist välja astuda ja vaadata elu läbi teistsuguse pilgu. Ma olen väga rahul, et ma käisin seal ning ei kartnud uusi väljakutseid, vaid olid neile avatud.

Sarnased postitused