Kadri-Triin Päid ja Kersti Kott käisid Erasmus+ projektiga hooldustöötaja õppepraktikal 10.03- 11.04.2019 Maltal, Casa Arkati hooldekodus.
Loe, millised muljed on kirja pannud Kadri-Triin:
Praktika eesmärgiks oli arendada oma oskusi hooldusvaldkonnas ja tutvuda teise riigi hooldekoduga. Samuti soovisin rakendada koolis õpitut ja ja parandada oma inglise keele oskust.
Casa Arkati on 6 korruseline hooldekodu, mis kuulub Care Malta kümne maja hulka. Seal elab 216 hoolealust ja töötab 86 hooldajat, kes enamus on pärit nii Indiast, kui ka Filipiinidelt. Lisaks töötavad seal õed, koristajad ja majapidajanna. Hooldajate tööpäev algab hommikul seitsmest. Vahetused olid 12 tundi. Mõningad hooldajad olid paindliku graafikuga, mis tähendas, et tööandja võis neile hädaolukordade puhul helistada ning tööle kutsuda. Hommik algas võileiva jagamisega tubadesse. Sellele järgnes hoolealuste pesu. Voodihaiged pesti voodis üleni ja hoolealused, kes olid suutelised dušši alla minema, abistati seal. Peale pesu riietuti ning tõsteti kõik voodihaiged tõstukitega ratastoolidesse ja algas hommikusöögi söömine kl 8st-9ni. Peale seda koguneti liftide ette järjekorda, et jõuda alla lõunasöögi ajaks. Lõuna oli 11.30- 12.45. Söödi kahes vahetuses. Enne need, kes abi vajasid ning seejärel need, kes iseseisvalt hakkama said.
Kella kolmest oli oode, söödi kooki ja sai valida tee ning kohvi vahel. Pool neli mindi kirikusse, mis oli väga paljudele tähtis. Sealt edasi liiguti jälle söögisaali, kuna kell viis oli õhtusöök ning peale seda läksid mõned voodisse ja teised jäid öövahetust ootama. Öösel oli iga korruse peal üks hooldaja ja üks õde. Kahe korruse hooldajad tegid omavahel koostööd.
Hommikuti oli kogunemine, kus öövahetuse õde andis põhjaliku ülevaate hoolealustest ja ülesannetest. Igal hooldajal oli oma ülesannete ja hoolealuste leht. Mõningatel hooldajatel oli võimalus kandideerida seenior hooldaja kohale. See tähendas, et nad olid justkui õed. Nende ülesanneteks oli ravimite jagamine ja manustamine ning haavade sidumine. Samuti suhtlesid nad hoolealuste lähedastega.
Minu ülesanneteks oli hoolealuste pesemise abistamine, söötmine ja voodite korrastamine. Sain ka tõstukit kasutada ja hoolealuseid kirikusse viia. Lisaks võimaldati meil teenindada söögisaalis ning ka toateeninduses. Toateeninduse puhul käis hommikuti üks hooldaja hoolealuste käest küsimas, kes mida soovib. Menüüs oli enamasti ravioolid, pasta, kana ning kala. Hommikuti söödi võileiba teega või kohviga, lõuna ning õhtusöök olid kolmekäigulised. Alustati püreesupiga, seejärel sai igaüks endale meelepärase prae valida. Magustoiduks oli tavaliselt tarretis, kreem või õunapüree. Aegajalt pakuti ka kooki.
Saime osa võtta ka hoolealuste restoranis käigust. Selleks telliti kaks bussi. Ühega läksid iseseisvamad inimesed koos hooldajatega ning teisega ratastoolis olevad hoolealused. Restorani tulid inimesed, kes olid maksnud eelnevalt 28 eurot. Menüü oli neil taas kolmekäiguline. Alustati pastaga, seejärel jänesepraad ning magustoiduks oli tort. See oli väga huvitav kogemus.
Praktika kohas õppisin põhjalikumalt tegema hoolealuse üldpesu voodis ning voodi korrastamist. Õppisin kasutama ka tugivöösid ratastoolis istuvate hoolelauste puhul, lisaks ka veidi Malta keelt ja kultuuri. Vaba aega veetes avastasime palju ilusaid kohti. Kõige rohkem meeldisid mägised kohad mere ääres. Üheks lemmikuks oli Blue Grotto.
Arvan, et tulin probleemsete ülesannetega hästi toime. Kui kellegi söötmisega oli raskusi, siis palusin abi ja mind aidati. Mitmeid kordi pidin tegelema ühe dementse naisterahvaga, kes unustas iga 5 minuti järgi ära, mis ta teinud oli ja tegema pidi. Jäi rahulikuks ja seletasin talle korduvalt, kuniks saime valmis.
Teistele õpilastele, kes lähevad välispraktikale, soovitaksin julget peale hakkamist ja enesekindlust. Praktikal olles küsida, kas vajatakse abi ning olla olemas. Isegi, kui alguses on inglise keel kehv, läheb see suheldes paremaks . Välisriigis soovitaks palju ringi käia ja tutvuda kultuuri, inimeste ja loodusega.
Hooldustöötajad Kadri-Triin ja Kersti Maltal
1K
Eelmine postitus