Kristi ja Alina kokkamas Hispaanias

by Liisi Kruusimägi

Koka õpilased Kristi Tammann ja Alisa Birjukova käisid õpirändes Hispaanias Erasmus+ programmiga õppepraktikat sooritamas. Rohkem nende õpirände kohta saad lugeda allpool olevast Alisa kokkuvõttest.
Minu nimi on Alisa Birjukova, koka eriala õpilane, ja ma käisin välismaal praktikal Erasmus+ programmiga. Minu praktika toimus Hispaania riigis, Bilbao linnas. Praktika toimus kuu aega, 10.03.18-10.04.18. Minu ettevõtte nimi oli “Foodoo” ja see asub vanalinnas (Calle Ledesma 12, 48001 Bilbao, España).
Seest nägi restoran väga ilus välja. Meie köök oli suhteliselt väike, aga mahtusime ära. Tööpäev oli üheteistkümnest neljani, suhteliselt lühikesed tööpäevad. Kokku oli meid 4 inimest köögis, aga nädalavahetuseti 5 või isegi 6, kuna seal on alati palju rahvast. Need 4 inimest olid- mina, minu praktikakaaslane, peakokk ja abikokk. Menüüks olid siis erinevad pastad, burgerid, salatid, supid, magustoidud, wrapid, ja natuke a la carte menüüst liharoogasi. Hispaania köökides on väga suur kastmete valik.
Mina läksin Hispaaniasse praktikale eesmärgiga, et ma tutvun uue kultuuriga, vaatan kuidas neil toimub kokatöö ja mis erinevus meie köökidega siis on. Kindlasti minu eesmärgiks oli see, et ma õpin Hispaania road selgeks, ma oleks väga tahtnud õppida hispaania keelt selgeks, aga selleks on vaja rohkem aega, kui meil oli. See oli väga hea praktika minu tulevikuks.
Minu ülesanneteks oli see, et ma olin peakokale abis alati. Ma tegin palju erinevaid asju seal, näiteks fileerisin kana, valmistasin hakkliha ja pärast pidin vormima burgeri kotlette. Ma tegin väga palju teinud erinevaid salateid, iga päev olid neil mingid uued salatid menüüs, sain teha ka magustoitu ja iga hommik tegin ettevalmistusi. Nüüd võin vabalt öelda, et ma oskan palju kiiremini töötada ja mul on palju rohkem enesekindlust kui varem.
Hispaanias on väga vähe inimesi, kes oskavad inglise keelt. Meie töö juures oli kaks inimest, kes oskasid inglise keelt, üks oli abikokk ja teine oli mingi mees, minu arust raamatupidaja, kes oli väga harva köögis nii, et temaga väga rääkida ei saanud. Abikokk rääkis alguses meiega inglise keeles, aga pärast vaikselt hakkas rääkima hispaanias keeles ja me pidime temast aru saama. Meie peakokk rääkis algusest peale meiega hispaania keeles. Kuu aega me siis suhtlesime peaaegu ainult hispaania keeles.
Meid võeti väga soojalt vastu. See on parim praktikakoht, kus ma olen kolme aasta jooksul olnud. Alguses ma ei julgenud üldse minna, sest ma ei olnud üldse enesekindel ja ma olin kindel, et ma ei saa hakkama. Kindlasti kõik oleneb su töö meeskonnast ja mul oli üli tore ja lahe meeskond. Kõik töötajad võtsid meid kohe omadeks ja see tekitas väga head tunnet. Meile seletati alati kõike kasvõi 10 korda, peaasi, et me aru saaks. Mina tundsin end väga hästi oma töökohas ja vaikselt mõtlen selle peale, et tulevikus võib olla lähen sinna tööle, kuna tehti tööpakkumine. Hispaania köögid on väga mustad, nii, et iga kord kui ma tööle tulin, siis ma tegin oma töökohta puhtaks, sest ma pole harjunud töötada nii mustas kohas.
Mul oli väga vedanud oma kaaslastega, kellega ma läksin välismaale praktikale. Nemad oskasid palju paremini inglise keelt kui mina ja nad alati aitasid mind, kui ma jäin hätta. Absoluutselt kõik probleemisituatsioonid me lahendasime koos, kuna inimesed, kes pidid tegelema meiega Hispaanias, seda väga ei teinud. Me oleme alati kokku hoidnud ja üksteist aidanud.
Me käisime mitmetes põnevates kohtades. Saime võimaluse käia Stadium San Mames”il tuuril, nägime väga ilusat Atlandi ookeani ning iga päev avastaime palju uut ja põnevat. Välismaa praktika oli parim kogemus mu elus! Mul on väga hea meel, et meile antakse selliseid võimalusi, kus me saame õppida, uurida, käia, avastada nii öelda maailma ja kõik on tänu Erasmus+ projektile.

Ma soovitan teistele õpilastele, kellel on võimalus minna välismaa praktikale, seda võimalust kindlasti ära kasutada. Olge avatud suhtlemiseks, küsige nii palju kui vajate, hoidke oma kaaslastega alati kokku ja aidake üksteist ja teie õpiränne toimub väga edukalt.

Mina tahan öelda suur tänu meie projektijuhile Karmenile, kes terve see aeg oli meile toeks ja abiks ja kindlasti ma väga tänan Erasmus+ projekti ja meie kooli Pärnumaa Kutsehariduskeskust. Tänu neile ma sain nii toreda kogemuse, mida ma saan kasutada oma tulevikus.
Mul on jäänud ainult positiivsed mälestused oma õpirändest.

Sarnased postitused