AVALEHT
Sissejuhatus

I osa
MÖÖBLI REMONDI JA RESTAUREERIMISE LIIGID
Mööbli vigastused ja nende põhjused
Mööbli remondi ja uuendamise liigid
Restaureerimise liigid ja meetodid
II osa
MATERJALID
Puitmaterjalid
Liimmaterjalid
Materjalid viimistluskatete remondiks ja uuendamiseks
Materjalid mööbli pehmete osade remondiks
III osa
TÖÖRIISTAD JA SEADMED
Käsitööriistad ja abinõud käsitsi töödeks
Elektrikäsitööriistad
Töökodade sisustus
IV osa
MÖÖBLI KONSTRUKTIIVSETE OSADE TAASTAMINE
Ettevalmistustööd
Seotiste tugevdamine ja taastamine
Massivdetailidest mehaaniliste vigastuste kõrvaldamine
Pealistuse defektide kõrvaldamine
V osa
DEKORATIIVSETE OSADE TAASTAMINE
Mosaiikkaunistused
Nikerdamine
Metallist katteosad
VI osa
VIIMISTLUSKATETE REMONT JA RESTAUREERIMINE
Läbipaistev viimistlus
Läbipaistmatu viimistlus
VII osa
PEHME MÖÖBLI OSADE REMONT JA RESTAUREERIMINE
Pehme mööbli osade liigid ja toodete klassifikatsioon
Punutud istmega tooli restaureerimine
Poolpehme istmega tooli restaureerimine
Pehme tooli restaureerimine
Restaureeritud mööbli hoidmine

Restaureeritud mööbli hoidmine

Küllalt suured on kaotused mööblil, eriti vanal, tulenevad tema hoidmise reeglite rikkumistest ja mitte küllaldast hoolikat suhtumist temasse. Remont ja restaureerimine on keerulised, töömahukad ja kallid protsessid, kuid kõik pingutused võivad osutuda tarbetuks kui mööbel peale taastamist satub ebasoodsatesse tingimustesse.

Antikvaarse mööbli säilitajate ja omanike kohus ja vastutus on kindlustada ennekõike optimaalse temperatuuri ja niiskuse režiimid ruumides. Optimaalne tº on 18º C. Ta kõikumine on lubatud 15º …20º C. Suhteline õhuniiskus peab olema 50…65% vahel. 

Sügisperioodil näiteks õhuniiskus halvasti ventileeritavates ruumides küündib 85…90%, aga küttesessiooni algusega ta väheneb kuni 40%. Niisugused järsud kõikumised on äärmiselt ohtlikud vanale mööblile, eriti pealistatud ja viimistletud marketriide, intarsiale, mosaiigile. Toodetes, kus on kasutatud erinevaid puiduliike, vanu ja uusi materjale – erinevalt reageerivad niiskuse muutumistele, tekivad sisemised pinged, mis viivad kas puidu lagunemisele või liimühenduste lagunemisele või nii ühe kui teiseni.

Kõrgendatud niiskuse kahjulik mõju puidule võib vähendada hea ventilatsiooniga ruumide tingimustes. Õhu madala niiskuse puhul on vaja kasutada spetsiaalseid niisutajaid või niisuguseid lihtsaid vahendeid nagu vaasid elusate lilledega, taimedega või lihtsalt nõud veega (või niisutatud käsn), asetatud mööbli alla või ligidusse. Tuuletõmbed kuuma ilmaga on lubamatud.

Ei tohi mööblit asetada küttekehade ligidusse, minimaalne kaugus – 0,5 m. Soovitatakse kaitsta toodet otseste päikesekiirte sattumise eest pinnale, pannes akna ette kardinad, aegajalt mööblit ümber paigutades, et valgus aknast ei langeks pidevalt ühele poolele.

Mööbli ümberpaigutus või transportimine võivad samuti olla tema vigastuste põhjusteks. Mööblit ümberpaigutamisel tõstetakse, aga mitte ei lohistata mööda põrandat, et mitte lõhkuda mööbli jalgu.

Korpusmööbli stabiilsuse kindlustamiseks vajadusel tehakse jalgade alla liistud ja kindlustatakse uste vaba avanemine. Mööblit tuleb ettevaatlikult tassida, paigutada ja virnastada (vedamisel), kaitstes teda löökide ja kokkupuutumiste eest.

Õigeaegne ja hoolikas hoolitsemine mööbli eest on tähtis tingimus tema välise ilme säilitamiseks. Tolmu pühitakse mööblilit ainult kuiva puhta ja pehme lapiga, parim on flanellist. Vahaga poleeritud ja viimistletud mööblit kaitstakse tema pinnale veetilkade sattumise eest, kuumade esemetega kontakteerumise eest. Ei tule koormata mööblit suurte raskustega. Et vältida pehme mööbli nakatumist koidega, kasutatakse traditsioonilisi vahendeid, nagu lavendel või eukalüpti lehed.