AVALEHT
Sissejuhatus

I osa
MÖÖBLI REMONDI JA RESTAUREERIMISE LIIGID
Mööbli vigastused ja nende põhjused
Mööbli remondi ja uuendamise liigid
Restaureerimise liigid ja meetodid
II osa
MATERJALID
Puitmaterjalid
Liimmaterjalid
Materjalid viimistluskatete remondiks ja uuendamiseks
Materjalid mööbli pehmete osade remondiks
III osa
TÖÖRIISTAD JA SEADMED
Käsitööriistad ja abinõud käsitsi töödeks
Elektrikäsitööriistad
Töökodade sisustus
IV osa
MÖÖBLI KONSTRUKTIIVSETE OSADE TAASTAMINE
Ettevalmistustööd
Seotiste tugevdamine ja taastamine
Massivdetailidest mehaaniliste vigastuste kõrvaldamine
Pealistuse defektide kõrvaldamine
V osa
DEKORATIIVSETE OSADE TAASTAMINE
Mosaiikkaunistused
Nikerdamine
Metallist katteosad
VI osa
VIIMISTLUSKATETE REMONT JA RESTAUREERIMINE
Läbipaistev viimistlus
Läbipaistmatu viimistlus
VII osa
PEHME MÖÖBLI OSADE REMONT JA RESTAUREERIMINE
Pehme mööbli osade liigid ja toodete klassifikatsioon
Punutud istmega tooli restaureerimine
Poolpehme istmega tooli restaureerimine
Pehme tooli restaureerimine
Restaureeritud mööbli hoidmine

ELEKTRIKÄSITÖÖRIISTAD

Elektrikäsitööriistu kasutatakse puidust toorikute töötlemisel töö kergendamise eesmärgil: elektrikäsiketassaed, elektrikäsihöövlid, elektrilised puurmasinad, elektrikruvikeerajad jne…

 Kõik elektri käsitööriistad on ehituselt analoogilised ja koosnevad järgnevatest põhiosadest: elektrimootor, korpus ja lõikeinstrument. Lõike instrumendid kinnitatakse elektrimootori või reduktori võllile (kui instrumendi pöörete arvu on vaja vähendada).

Ilma reduktorita elektrikäsiketassaag (joon. 12, a) koosneb: 4 – elektri mootor; 5 – tugipaneel; 1 – esimene käepide; 2 – liikumatu kaitse; 7 – liikuv kaitse; 8 – saeketas; 11 – saagimise sügavuse piiraja; saeketast koos elektrimootori eesmise osaga võib tõsta ja langetada vajalikule saetee sügavusele (maksimaalselt 70 mm).

Reduktoriga elektrikäsiketassaag (joon. 12, b) on varustatud seadmega, mis lubab saetee sügavust reguleerida ja ka saeketta kaldenurka.


 Lõikeinstrumentideks elektrikäsiketassaagidel on saekettad kuni 250 mm risti, piki ja segasaagimiseks. Enne paigaldamist saekettaid kontrollitakse pragude ja kõveruste mitteolemasolu ja hambaid räsatakse (kõvasid lamplaatidega saekettaid ei tohi räsada) ja teritatakse.

Elektritikksaagidega (joon. 13) saetakse välja toorikuid laudadest, vi neerist või plaatidest.


Elektrikäsihöövliga (joon. 14) hööveldatakse detaile laiusega kuni 100 mm. Instrumendi tööosadeks on: 5 – höövelnoad; 6 – elektrimootori rootor (kinnitatakse noad); 3 – tugipaneel (tasapinnale paigaldatakse vajalik ku asendisse poltidega).  Höövli korpusel on 2 käepidet, millede abil höövlit suunatakse töö ajal ja neli tugijalga, mis on elektrihöövli kinnitamiseks alusele, kui me kasutame teda statsionaarses asendis sarnaselt höövelpingile. Pikkade detailide hööveldamisel kasutatakse täiendavaid aluseid, aga lühikestel lükkeklotsi.



Elektriliste erinevat marki puurmasinatega puuritakse avasid erinevate läbimõõtudega poltidele, tüüblitele ja kruvidele.

Elektrikruvikeerajaid kasutame kruvide sissekeeramiseks.

Elektritööriistadega võivad töötada ainult need, kes on läbinud erivälja õppe, oskavad õigesti kasutada neid mehhanisme ja on tundma õppinud ohutustehnika eeskirju. Tuleb teada, missuguseid töid võib teha elektritööriistaga, missugust sügavust ja laius võib lõigata; ei lubata kasutada tööriista nendel töödel, milleks neid pole ette nähtud.