Väikeettevõtluse praktikant Helbe Gijonis, Hispaanias

by Liisi Kruusimägi

Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpilane Helbe Zvorovski tegi osa enda õppepraktikast Hispaanias, linnas Gijon ajavahemikul 04.02-07.03.2019. Loe lähemalt Helbe õppepraktikast allpool olevast praktikakokkuvõttest:
Minu praktika toimus Gijon-i linnas Astuurias, Hispaanias. Astuuria on Hispaania autonoomne piirkond, mille pealinn on Oviedo. Astuuria asub Põhja-Hispaanias Biskaia lahe lõunakaldal. Teine suurem linn seal piirkonnas ongi mereäärne sadamalinn Gijon, kus elab isegi rohkem inimesi kui Oviedos. Gijon laiub suhteliselt tasasel maal mere ääres. Põhjaserva jäävad rannad San Lorenzo, Playa de Poniente ja teised väiksemad rannakesed ning sadamad. Kesklinn on kõrgete majade ja kitsaste tänavatega, kuid on hubane tänu suurele hulgale kohvikutele, väikestele poekestele, parkidele ja rahulikule liiklusele. Linn on heakorrastatud, toimub prügi sorteerimine. Paljudes kohtades on tänavatel veekraanid ja toimib bussiliiklus. Linnast kaugemal paistab künklikum, mägisem maastik.
Töökoht oli mul ühes väikeses tarkvarafirmas Typerson. See firma tegutseb Gijon Impulsa-s. Impulsa on midagi loomeinkubaatori taolist. See on munitsipaalettevõte, kus luuakse uusi ettevõtteid, tegeletakse innovatsiooniga, uute ideede elluviimisega, uute tehnoloogiate juurutamisega. Typerson tegeleb tarkvara loomisega ja nutiseadmete integreerimisega võrku. Kaks meest kirjutavad koodi ja üks naine tegeleb turundusega. Impulsas on neil töölaud ja Impulsa kaudu saavad nad ka omale kliente. Kellel on vaja mõnda tarkvaralist lahendust, saab kohe samas majas nende poole pöörduda.
Mina aitasin selles firmas paarile projektile kaasa sellega, et tegin neile logod ja ikoonid nutitelefoni tarbeks. Logo on küll selline pisikene asi ja hästi tehtud logo tundub et seda on väga lihtne teha. See on kujunduselt lihtne ja loogiline, annab aimu, mida see kaubamärk esindab. Tegelikkuses võtab logo loomine üksjagu aega. Kõigepealt pidin aru saama mille jaoks seda vaja on ja siis arvestama omaniku erisoovidega näiteks värvide või kujundite osas. Peale mitmeid katsetusi ja erinevate versioonide loomist jõudsime lõpliku tulemuseni, mis kõikidele osapooltele meeldis. Töö tegemise raskemaks pooleks oli suhtlemine. Kuigi ma saan inglise keelest lugedes üsna palju aru, ei räägi ma seda väga hästi. Vahepeal lähevad mõned sõnad meelest ära ja siis peab kuidagi teisiti seletama jne. Samuti ka kuulamisega, mõnest inimesest on lihtne aru saada, teist pean väga hoolega kuulama. Need kaks meest, kellega ma koos töötasin ei rääkinud ka väga hästi inglise keelt ja nii me seal siis pidime hakkama saama vahepeal google translate-st sõnu otsides.
Astuurias üldiselt räägitaksegi ainult hispaania keelt. Inglise keelt oskavad väga vähesed ja sedagi üsna vähesel määral. Tänapäeval pidavat koolides inglise keelt rohkem ja paremini õpetatama, nii et noortega suheldes oli lootust veidi rohkem inglise keeles rääkida. Üldiselt poodides ja söögikohtades pidi hispaania keele ja google translatega hakkama saama. Seega oli hea võimalus oma üliväikest hispaaniakeele oskust arendada ja kasutada.
Minu praktikaeesmärkideks oli harjutada suhtlemist inglise keeles, et see oleks soravam ja et ma ei kardaks suhelda tööalaselt. See eesmärk mul õnnestus just selles osas, et julgen rohkem suhelda ja ka teisi suhtlema julgustada vaatamata mitte väga heale keeleoskusele. Sest ega keeleoskus ei parane, kui keelt ei kasuta. Tuleb võtta aega, otsida puuduv sõna translate appist ja edasi rääkida.
Teiseks luua kujundusi vastavalt firma eesmärkidele, ehk siis turunduse visuaalse poole loomine, või vähemalt selle osade loomine. Seda sain teha Typersonis. Vastavalt reaalsele vajadusele ja olemasolevale visioonile püüdsin luua selge visuaalse kontseptsiooni.
Kolmas eesmärk oli minu jaoks hispaania keele õppimine. Õppisin seda igapäevaselt vähehaaval Duolingo kaudu. Mingil määral ka mujal, kui oli vaja näiteks aru saada kuidas ja millal bussid sõidavad jms. Keele õppimine selle keele keskkonnas on ikka väga mõnus. Siis ei ole see mingi teoreetiline teadmine, vaid see on elav asi. Sain ka töökaaslastelt küsida veidi häälduse kohta.
Neljas eesmärk oli isiklikum, ja mitte niipalju kooliga seotud. See oli võimalikult palju tundma õppida kohalikku elu-olu, loodust, toitu. Tegin pikki jalutuskäike, käisime söömas ja poodides. Poodides püüdsin osta rohkem kohalikku kaupa. Oma praktikaeesmärgid sain täidetud. Tagasi tulles on mul kaasas suur hulk pilte, uusi muljeid ja teadmisi sellest põnevast kohast Hispaania põhjarannikul.

Oli üliäge kogemus ja õppimisvõimalus, mida soovitaksin kindlasti teistelegi.

Sarnased postitused