Liisa juuksuripraktikal Hispaanias

by Liisi Kruusimägi

Juuksuriõpilane Liisa Sammelselg käis Erasmus+ programmiga õpirändes Hispaanias, San Sebastianis. Rohkem tema õpirände kohta saad lugeda allpool olevast kokkuvõttest.
Välispraktika kestis 26.11-16.12.2017 ehk 21 päeva. Sihtkohaks Hispaania, San Sebastian. Praktikakoht Marta G ilusalong. Praktika eesmärgiks oli näha, kuidas tehakse välismaal juuksuritööd. Vaadelda, õppida ja nende tehnikaid järgi proovida.
Marta G on San Sebastiani kesklinnas asuv kõrgema hinnaklassi salong. Seal töötab 6 juuksurit, sealhulgas firma ülemus Marta Garcia Freire. Nende juuksurite käe alla saab oma juuksed usaldada just siis, kui sulle sobib. Aega broneerima ei pea ja alati võetakse sind soojalt vastu. Selle tõttu tegeleb sinuga see juuksur, kellel on parasjagu vaba hetk ja erinevaid töid (nt värv, lõikus, soeng) võivad sulle teostada erinevad inimesed. Kõik on kõigi kliendid.
Praktika alguses õpetati selgeks elementaarsed assisteerivad ülesanded. Klientidele kohvi pakkumine, põranda pühkimine, klientide katmine kliendikattega, rätikute voltimine ja nende pesemine/kuivama riputamine. Väga palju sain vaadelda, kuidas nende töö dünaamika on välja kujunenud. Mida aeg edasi, seda rohkem sain olla abiks, kuna olenemata minu vähesest hispaania ja nende vähesest inglise keelest, mõistsin, millega abi vaja läheb. Praktika kulgedes nende usaldus minu vastu järjest kasvas. Päev päevalt järjest rohkem töid ja ülesandeid mulle usaldati. Alguses juuste pesu ja kuivatamine, siis kerge päevameigi tegemine, juustele värvi peale kandmine ja lõpuks ka juuste sirgendamine/soengute tegemine. Lõikama mind ei lubatud, seda täiesti arusaadaval põhjusel, keelebarjääri tõttu poleks ma lihtsalt aru saanud, mida klient soovib. Suurema osa ajast veetsin ikkagi vaadeldes. Mida rohkem salongis kliente, seda rohkem ka mul töötada lasti. Võiks öelda, et suurimaks probleemiks oligi vähene keeleoskus, sest see pärssis minu küsimuste esitamist õppimise eesmärgil ja tihti ka rohkemate tööde tegemise võimalust.
Õppisin selle aja jooksul nii mõndagi, esiteks seda, et juuksuritöö puhul on klientidega suhtlus üks olulisematest asjadest. Samuti suhtumine, mida sõbralikumad olid kliendid, seda parem oli endal olla ja asi kehtib ka vastupidi. Nägin salongis olles väga palju erinevaid töötamise tehnikaid ja nippe, mis tulevad edaspidi kiirema ja efektiivsema töötamise nimel kasuks. Minu tööga oldi väga rahul, eriti sellega, et võtsin nende õpetussõnu arvesse ja tegutsesin nende järgi. Sealt kaasa öeldi mulle sõnad, et mul tuleb veel harjutada kindluse ja kiiruse saavutamiseks, arvati, et olen väga lootustandev ja hea suhtleja. Hispaania inimesed on väga temperamentsed, kuid samas väga heatahtlikud ja sõbralikud, samuti hea huumorisoonega. Kui nad sõnadega mida selgeks teha ei oska, siis kehakeelest saad alati aru. San Sebastian oli ilus, kohati idülliline ja võrdlemisi puhas. Mulle väga meeldis seal, tundsin end koduselt ja linnas turvaliselt. Sama ei saa öelda Prantsusmaa kohta. Sõitsime rongiga Prantsusmaale Bordeauxi ja seal oli väga erineva kultuurilise ja usulise taustaga inimesed tänavapildis. Sealsed inimesed oli rohkem eestlaste sarnased kui hispaanlased – endasse tõmbunud ja tõredad (või sattusime lihtsalt valede inimeste otsa?) ja seal ei tekkinud ka päevasel ajal turvatunnet.
Soovitan väga välispraktikale kandideerida! See on eluaegne kogemus, mis jääb sinuga. Kodust eemal olla on kohati raske, kuid see aeg läheb liigagi kiiresti, lõpuks on isegi kahju lahkuda. Sul on selle ajaga aega natuke sisse elada kohalikku ellu, tutvuda nende kultuuri ja kommetega. Lisaks õpetab see sind hindama seda, mis sul on, mitte puudust tundma sellest, mida pole. Kõige parem soovitus ükskõik millisesse riiki välispraktikale minnes on see, et valmista ennast keeleliselt ette võimalikult palju ja ära karda suhelda. Suures osas on kõik su enda kätes, mida avatum sa ise oled, seda paremini sul ka välispraktikal läheb.

Sarnased postitused