Kristi raamatupidamist korraldamas Maltal

by Liisi Kruusimägi

Kristi Randmaa käis raamatupidamise õppepraktikal Maltal Erasmus+ programmiga. Rohkem Kristi õpirände kohta saad lugeda allpool asuvast kokkuvõttest.
Kristi: Sooritasin praktika Maltal 25.03. – 26.04.2018 ettevõttes Firstbridge Services Limited, mis on ettevõte Attard & Co. Limited tütarfirma. Attard & Co Ltd. on väga suur firma, mis tegeleb erinevatel tegevusaladel. Laias laastus jaguneb emafirma kolmeks: Attard & Co. Imaging Ltd., Attard & Co. Industrial Ltd. ning Attard & Co. Foodstuffs Ltd. Igal harul on veel omakorda tütarettevõtted.
Minu praktikaettevõte Firstbridge Services Ltd. on kohalikul turul väga hea mainega finants- ning raamatupidamisfirma, mis tegeleb raamatupidamise, käibemaksudeklaratsioonide, palkade arvestamise, ettevõtete loomise, maksu- ja finantsalase nõustamisega. Ettevõtte uusim haru on aidata kohalikke alustavaid ja juba tegutsevaid väikeettevõtjaid Euroopa Liidu ja Malta poolt pakutavate rahastusmeetmete taotlemisel.
Praktika ülesanded olid mul erinevad ja suuremas osas ärikorraldust puudutavad. Raamatupidamise ülesannetest sain praktiseerida järgmisi:
• ostu- ja müügidokumentide sisestamine Exceli tabelisse (hiljem imporditi need programmi),
• klientide ja tarnijate nimekirjade importimine, ostu- ja müügiarvete sisestamine, pearaamatu kannete tegemine ning palgamaksete sidumine onlineraamatupidamisprogrammis QuickBooks,
• PowerPoint esitluse koostamine Attard & Co 2017. aasta jooksvate jagatud ja otsekulude kohta,
• tähtsamate kiirelthõlmatavate suhtarvudega dashboard’ide koostamine erinevate bilansikirjete kohta.

Ärikorralduslikku tööd oli mahuliselt rohkem. Sinna hulka kuulusid peamiselt
• äriplaani sissejuhatava info otsimine internetist noore taluniku toetuse saamiseks ning
• erinevate tutvustavate brošüüride ja juhendküsimustike koostamine klientidele Euroopa Liidu ja Malta valitsuse rahastuste taotlemiseks (Start-up Investment Grant Scheme, SME Internationalisation Grant Scheme, SME Growth Grant Scheme, Malta Arts Fund Project Support Fund jne).

Praktika tulemustega ma 100% rahule ei jäänud, kuna ei saanud teise aasta praktika ülesanded täies mahus läbida. Minu silmaring laienes aga Malta kultuuri ja eelkõige põllumajanduse valdkondades äriplaanide jaoks informatsiooni kogudes ning rahastusmeetmete jaoks küsimustikke koostades, samuti sain rohkelt informatsiooni erinevate Euroopa Liidu rahastusmeetmete kohta.
Praktikal olles jäi silma Malta kontoritöötajate aeglane tööviis. Kontorikaaslased imestasid alati, kui ma liiga ruttu oma asjadega valmis olin jõudnud. Tagasiside minu kiirele tööle oli aga alati positiivne. Seega tekib küsimus, et mida nad ise seal kontoris nii kaua teevad?

Välispraktikal soovitan kindlasti ka teistel õpilastel osaleda, kuna see kogemus on midagi teistsugust ning saab end võõras kultuuriruumis proovile panna. Teise kursuse raamatupidamise eriala praktikat ma Maltale uuesti tegema ei läheks, pigem vaataks suuremate EU riikide poole, kus töökultuur sarnaneb Eesti omaga ning ehk on ka rohkem erialast tööd pakkuda.

Kultuurilises mõttes tasub Maltal aga ära käia küll, kuna see erineb Eestist kardinaalselt: saar on väike, inimesi väga palju (eriti turiste), töökultuur teine, liiklus tihe ja väga kaootiline ning majad on kõik ühesuguse väljanägemisega. Palju Maltal aga avastada ja vaadata ei ole, sest paari-kolme päevaga on suuremad vaatamisväärsused Maltal ja Gozol läbi käidud ning edasi hakkavad kohad juba korduma.

Sarnased postitused