Karmo õppepraktikal Prantsusmaa veinimõisas

by Liisi Kruusimägi

Nooremaedniku õpilasel Karmo Haasal oli ainukordne võimalus teha õppepraktika Prantsusmaa veinimõisas. Allpool olevast kokkuvõttest saad ülevaate Karmo õpirändest ning selle olulisusest tema igapäeva tegemistes.
Tori Siidritalu peremehe Karmo Haas´i (ÕA-17) saadud kogemused Prantsusmaal, mida on raske rahas mõõta. Paljudele Pärnakatele on juba teada, et Tori Siidritalus kasvatatakse lisaks Eestimaale omastele õunapuudele ka viinapuid. Nüüd, kui viinapuud hakkavad tasapisi jõudma kandvasse ikka, oli just paras aeg talu peremehel, Karmo Haas´al kasutada võimalust, mida pakkus Pärnu Kutsehariduskeskus ja ERASMUS õpirände programm. Nimelt pakkus kool Karmole suurepärast võimalust minna Prantsusmaale, tuntud viinamarjakasvatuspiirkonda Chablis´sse saama kogemusi ja lihvima varem saadud kogemusi.
Kõik see sai võimalikuks tänu aastasele Pärnu Kutsehariduskeskuse nooremaedniku kursuse edukale lõpetamisele ja Karmo soovile ennast täiendada põhjalikumalt. Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õppetöö- ja projektide koordinaator Teele Luks otsis just Karmole sobiva praktikakoha, mis vastaks tema oskustele, õppimisvajadusele ja ootustele.
„Pean seda võimalust enda ja oma ettevõtte arengu seisukohast äärmiselt oluliseks. Ühelt poolt on see tavapäraseks saanud töörutiinile suurepärane vaheldus. Teisalt aga väga hea võimalus osa saada Prantsuse veinivalmistamise oskustest ning veini- ja toidukultuurist. Olen kahe nädala jooksul külastanud kolme maailma hinnatuimat veinipiirkonda, millede apellatsioonide veinipudeli hinnad ulatuvad tuhande euroni ja ka üle selle. Veiniteadjatele inimestele kõlavad kindlasti tuttavalt sellised nimed nagu Champagne, Montrachet, Chablis. Mind meelitab ja paneb imetlema prantslaste töökus, positiivne eluhoiak ja austus oma tegemiste vastu. Just nimelt suure väärikuse ja austusega valmistatakse oma veine. Igas detailis ollakse väga täpsed ja põhjalikud. Põlvest põlve ja aastakümnete jooksul saadud kogemused on kogunenud veinimeistrite varasalve. Tuleb tunnistada, et veinimeister Sylvain, kelle käe all on mul õnnestunud nüüd 2 nädalat kogemusi ammutada, ei ole nende teadmiste jagamisega sugugi kitsi. Olgugi, et meie vaheline veidi konarlik inglise keelne suhtlus on põhjustanud minu meelest kohalikele pikemat ajakulu ja kannatust, kuid siiski on nad äärmiselt lahkesti alati valmis minu küsimustele vastama ja selgitama.
Enne Prantsusmaale tulekut oli minu peamiseks küsimuseks, kas ma saan siit midagi lisaks juba omandatud oskustele või on see lihtsalt pikale veninud puhkus kodust eemal, kus tööd on niigi rohkem, kui jõuab ära teha. Nüüd tunnistan, et minu kõhklused on täiesti asjatud. Esimesed kaks nädalat on möödunud lennates ja saadud kogemusi on raske rahas mõõta.
Usun, et nii mõndagi on võimalik Prantsuse veinivalmistamise oskustest üle võtta ja meie kliimasse kohandatult ka reaalselt kasutama hakata. Loodetavasti saavad ka meie veinid ja siidrid kunagi sama väärikateks ja hinnatuiks nagu seda on Prantsuse margid, kuid selle nimel tuleb palju tööd teha nii enda, oma toodete kui ka oma toodete tutvustamisega.
Asi, mida kindlasti peaks pikemalt ja suurema delegatsiooniga minema Prantsusmaale õppima on nende eriline oskus luua oma toodetele hinnatud ja maailmas ihaldatava toote maine. See on segu, mis koosneb traditsioonidest, ärist, riigi toest ja inimestest, kes seda väärtust loovad. Ja ma ei räägi ainult veinist ega šampanjast vaid kogu põllumajandussektorist olgu selleks kasvõi kartul. Kes veel peale prantslaste oskaks müüa kartulit, mille kilo hind ulatub 500 euroni – rohkem infot leiad selle kohta siin.
Karmo viibis tööpraktikal Prantsusmaal 19. märtsist kuni 9. aprillini. Domaine Bernard Defaix veinitalus. Neljandat põlvkonda veinivalmistajatena alustas talu rajaja Bernard Defaix 2 hektari suuruse viinamäega 1959 aastal. Juba ligemale kakskümmend aastat jätkavad talus Bernardi kaks poega Didier, kes hoolitseb viinamarja kasvatamise ja talu üldise juhtimise eest ja Sylvain, kes on veinimeistriks. Müügi ja administratiivse poolega tegeleb Didieri abikaasa Helene. Tänaseks on talul üle 30 hektari viinamäge ja siia hulka kuuluvad ka Chablis piirkonna hinnatuimad Grand Cru veinid.

Sarnased postitused