Kaia hooldustöötaja õppepraktikal Hollandis

by Liisi Kruusimägi

Kaia Saluvere käis hooldustöötaja õppepraktial Hollandis Erasmus+ programmiga. Rohkem Kaia õpirände kohta saad lugeda allpool olevast kokkuvõttest.
Kaia: minu praktika toimus ajavahemikus 02.03.2018. – 03.04.2018 Hollandis,Tilburgis. Õppepraktik toimus ettevõttes Thebe Zuid Oost, location Elisabeth Goirle, Bergstraat 6, 5051 HC Goirle.
Kokku oli õppepraktika pikkus 32 päeva, millest 2 päeva koolis ja 17 päeva ettevõttes.
Eesmärgiks oli vajadus näha, kuidas on korraldatud hooldustöö teises riigis, täiendada teadmisi ja laiendada silmaringi harituse tõstmiseks ning õppida keelt, kogeda teist töökultuuri. Võõrsil omandatud oskused ja rahvusvaheline kogemus suurendasid enesekindlust ja loodetavasti konkurentsivõimet ning läbilöögivõimalusi.
Thebe Elisabeth’is on erinevad osakonnad olenevalt haigusest, samuti on päevahoid, koduhooldus. Mina töötasin dementsetega. Kuna töötan Eestiski dementsetega, siis teadsin, mis mind ootab, aga samas ihkasin uusi kogemusi, et saada ise teadlikumaks ja paremaks.  Dementsete osakonnad on jagatud olenevalt haiguse isepärast. Eraldi on osakonnad aktiivsetele dementsetele, „rahu“ armastavatele dementsetele, lamavatele dementsetele. Praktikal olles sain võimaluse olla mitmes osakonnas.
Osakondades mängis meeldiv muusika, hubasust andis elektrikamin, köök koos elutoaga (living room), pesuruumid, mullivanniga vannituba, puhketuba klaveriga, vaikne tuba (kui klient tahab omaette olla või külalistega aega veeta), suitsetamiseks tuba, majapidamisruumid, kontor ja veel mõned ruumid.
Majas oli restoran – kohvik, kus sai igapäevaselt süüa (samas korraldati karaokepidusid, tantsuõhtuid, muid üritusi), töötuba, kus kliendid said meisterdada käsitööna erinevaid tooteid, mida müüdi samas majas asuvas poes. Lisaks kõik muud vajalikud ruumid töötajatele, klientidele.
Osakondades töötasid erinevate tasemetega õed (tööpäeva pikkus enamasti 6h), psühholoog, abilised (klientide pesemisel, käelisteks tegevusteks, füsioteraapiaks jm.), vabatahtlikud. Majas käisid veel koertega abilised rääkimas klientidega. Klientidel oli võimalus pidevalt millegagi tegeleda, kusagil üritusel osaleda. Sageli käisid majas lapsed klientidega mängimas, tegelemas. Kliente kaasati võimalikult palju tegevustesse (söögitegemine, ajalehtede toomine ja laialijagamine). Minu ülesanneteks oli abistamine ADL – toimingutes (Activities of Daily Living) e. igapäevategevustes nagu söötmine, riietumine, WC-toimingud, pesemine, liikumine/siirdumine, toidu serveerimine, klientidega suhtlemine ja tegelemine.
Tihti jäeti mind klientidega/patsientidega üksinda osakonda, see näitas usaldust minu vastu. Tagasiside töökohast praktikale oli väga hea. Kuna mind oodatakse sinna tööle, siis olen rahul enda sooritusega. Teadmine, et mind oodatakse tagasi, annab enesekindlust ja tekitab hea tunde.
Saadud kogemused ja oskused muudavad maailmapilti ning avardavad karjäärivõimalusi. Sain veelkord kinnituse, et õpin õiget eriala. Olen oma mõtetega suunal, et kui kooli lõpetan, siis töö kõrvalt soovin vabatahtlikuna aidata ühte Eesti hooldusasutust.

Kogemused olid väärt pingutamist kooli, töö ja pere kõrvalt. Kõike nähtut pole võimalik Eestis rakendada, aga see jääb Sinu sisse ja võib-olla tuleb aeg, kui kasutada. Nautisin igat hetke praktikal olles, sest Hollandis on olemas inimlikkus, kliendisõbralikkus ja hoolivus. Õppisin iga päev midagi uut.

Vabal ajal sai tutvutud linnaga, käidud kontsertidel, külastatud muuseumi De Pont, nautida kevadist päikest Piushaveni ääres ning loomulikult hollandi kööki. Õppisin tundma hollandlasi, nende söömisharjumusi ja kombeid, selle maa iseärasusi.
Soovitan teistel õpilastel ennem välispraktikale minemist kindlasti lugeda asukoha riigi ja praktikabaasi kohta, erinevaid blogisid. Teha võimalikult palju eeltööd kodus – transport, liiklus, marsruudid, poes arveldamise võimalused jms.
Holland – uurida erinevaid ühistranspordi võimalusi seal viibides, kuna see on kallis. Mina kasutasin OV Schipcart’i. Oodates peatuses bussi, peab käega märku andma, kui soovid bussile minna, siis jääb buss peatuses seisma. Arvestada jala käies, et jalgratturid sõidavad kiiresti ja julgelt ning jälgi, et jalgrattateele ei satu. Autod jalakäijatele teed ei anna (eriti). Ööbimine varakult broneerida, siis saab soodsamalt. Kuna Hollandis on elekter/küte kallis, arvestada, et eluase võib olla külmem, kui meie Eestis harjunud. Hollandi ilm on heitlik – vihmahood vahelduvad päikesega üsna kiirelt, kaasa võtta vihmavari.  Arvestama peab, et igal pool (Tilburgis, Goirles) ei saa maksta Swedbanki Mastercardiga, varuge sularaha. Sularaha väljavõtmine on väikese lisatasu eest panga juures olevast pangaautomaadist (5%), linna peal olevast pisut suurem (ca 7%).
Hollandlased on otsekohesed, avatud. Töötaja laulmine poes või kohvikus ning inimeste tantsimine/pillimängimine peatänaval on täpselt sama normaalne kui igal hommikul maas vedelevad jalgrattad.  Hollandlased on karastatud. Mina olin nii kui „põhjanabalt“. Kui hollandlastel (ka väikelastel) olid lühikesed püksid, kingad, pead paljad, siis mina olin küll vist ainuke, kellel olid kindad, pikad püksid, saapad jalas, kapuuts peas, sall kaelas.
Soovitan kindlasti välispraktikat, kuna see avardab silmaringi, annab uusi võimalusi, õpib tundma enda seninägemata külgi. Ära otsi põhjuseid, miks ei saa kandideerida välispraktika kohale, vaid mõtle, miks minna ja mida kõike see Sulle pakub!
Praktikal olles näita ise ülesse huvi, siis saad ka tunduvalt rohkem tegevusi. Paku abi, otsi võimalusi abistada, siis on praktikal mõte (mitte pole ainult töövarjuks ega vaatlejaks) ning Sinust jääb positiivne maine.
Kui esimestel päevadel mõtlesin, miks ma enda elu raskeks tegin välispraktikaga, siis üsna pea sain aru, et see oli ainuõige otsus. Hirm, kuidas Hollandis hakkama saada keeleliselt, kui praktika on seotud tihedalt suhtlemisega, jäi väiksemaks iga päevaga. Olles igapäevaselt hollandi keele sees, jäid iseenesest külge käibesõnad ja -fraasid. Sain kätte oma rutiini, harjusin sealsete toitude, elamistingimustega, lõhnadega, elukorraldusega ning tuli teadmine, et suudan harjuda teises elukeskkonnas, olles nii pikalt eemal lastest, kaugel kodust. Kui minna välisriiki, on normaalne, et esimestel päevadel võib olla eksinud olek, segased tunded. Kohanemine uue olukorraga on mööduv. Sain endale kinnituse, et saan hakkama. Tunnen, et need 32 päeva võõras kultuuriruumis on muutnud mind enesekindlamaks ja andsid mulle hindamatu elukogemuse. Arvan, et osalemine välispraktikal annab võimaluse jõuda uuele tasemele, paneb inimese särama, värskendab, arendab, sisendab enesekindlust. Tulin tagasi tohutu kogemustepagasiga. Olen veendunud, et praktika Hollandis andis mulle kogemused ja oskused, mis julgustavad mind ja tõstavad minu väärtust hooldustöötajana.
Kasutage võimalust! Osalege Erasmus + programmis!

Sarnased postitused