Elektrikud Elias ja Margus Maltal

by Karmen Torin

Erasmus+ viis 2019 veebruaris elektriku eriala õpilased Elias Matsko ja Margus Veemaa välispraktikale Maltale. Erinevaid erialaseid kompetense said nad rakendada ettevõttes Altern Limited.

Loe, kuidas poiste praktika välja nägi:
Mina olen Margus Veemaa Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õppegrupist EL-16. Soovisin juba esimesest kursusest saadik minna välismaale praktikale, sest mulle meeldivad väljakutsed ja uued kogemused igas valdkonnas. See hetk, kui ma teada sain, et on võimalik minna välismaale praktikale, olin ma kohe valmis minema. 3.veebruari hommikul läksime kursusevenna isaga Riiga selleks, et lennukile jõuda. Lennujaamas ootasime umbes 2 tundi ja siis avati meie lennuki väravad ning sealt asusimegi Malta poole teele.
Maltale jõudes võttis takso meid ja kolme koka eriala õpilast vastu, et meid ööbimiskohtadesse ära viia. Elamispind oli suhteliselt hea. Toad, mida me kasutasime olid köök, vannituba (tualett ja vannituba ühes), pesuruum ja loomulikult ka magamistuba, mida me pidime kursavendadega jagama. Miinuseks oli see, et seal niiskustase oli üleüldiselt meie kliimast kõrgem ja seepärast minul oli suhteliselt jahe.
Firma, kuhu me läksime praktikat sooritama, oli nimega Altern Limited. Nad tegelevad erinevate töödega. Näiteks nad paigaldavad päikesepaneele ning veel LED paneele erinevatesse hoonetesse. Esimest korda, kui kohtusime selle firma kollektiiviga, siis juba nad tundusid kokku hoidvat ja üksteist austavat.
Praktika hakkas pihta viiendast veebruarist ja sealt alates hakkasime käima tööl esmaspäevast kuni reedeni algusega 8:30. Meie juhendajad olid väga huvitavad ja abivalmid.  Esimesteks ülesanneteks oli meil LED paneelide kokku panemine, tamiilpaelade tegemine ning tööriistade juhendajatele ulatamine. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkasime tegema raskemaid tegevusi, näiteks: puurimistööd, jootmistööd ja palju muud. Peale selle saime ka teha tööd erinevate hoonete katusel. Seal me paigaldasime raame päikesepaneelide jaoks ja sellega kaasnes ka päikesepaneelide paigaldus. Vahel oli vaja kontrollida ka andmeid, kas nendest tuleb piisavalt voolu. Kui andmed olid valed, pidime kõigi paneelide ühendused üle kontrollima, et juhuslikult midagi juhtunud poleks.
Eelviimasel nädalal Maltal tuli suur torm ja tänu sellele tegime viimane nädal enamalt juhult parandustöid. Näiteks päikesepaneelid koos alusraamidega tuli välja vahetada ning päikesepaneelid tagasi kinnitada raamidele.

Kokkuvõtteks võin ma seda öelda, et mulle meeldis seal olla. Rahvas Maltal oli väga hea suhtumisega, töökaaslased olid väga lahedad ja hea huumorisoonega. Nii et tööl oli alati hea olla.

Igal juhul, kui mul tuleks võimalus kunagi Maltale tagasi minna või taolisest projektist osa võtta, siis kasutaksin seda võimalust täielikult.

Sarnased postitused