Eili müügikorralduse praktikal Hollandis

by Liisi Kruusimägi

Müügikorralduse õpilane Eili Pais käis õppepraktikal Tilburgis, Hollandis Erasmus+ programmiga. Eili õpirände kohta saad rohkem teada allpool olevast kokkuvõttest ja piltidelt.
Eili kokkuvõte:
Seekordseks praktikakohaks osutus Tilburgis asuv kauplus Hema. Tegu on Hollandi ettevõttega, mis sai alguse 1926.a. Amsterdamist. 58.a. hiljem laienes ettevõtte esimest korda välisturule – Belgiasse. Praktikal viibimise ajal sain kasutada kahe aasta jooksul koolis õpitut ning omandasin uusi teadmisi nii enda kui kauni Hollandi kohta.
Välispraktika toimumise ajaks oli 27.01.2018-27.02.2018 ja need 32 päeva veetsin ühes Lõuna-Hollandis asuvas linnas, Tilburgis. Tilburgi näol on tegemist riigi suuruselt kuuenda linnaga, kus elab 2017.a. seisuga 214 157 elanikku. Praktikakohaks oli rahvusvaheline kauplusekett Hema, mis on oma uksed avanud ka Belgias, Prantsusmaal, Saksamaal ning Inglismaal. Hetkel käivad ettevalmistused ja viimased läbirääkimised ka Dubai ning Austraaliaga. Kui mõned aastad tagasi oli oht, et tuleb välja kuulutada pankrott, siis tänaseks on Hema jalule tõusnud ning tugevalt end oma klientide südamesse kinnitanud. Sellele aitasid kaasa uuendused ettevõttes. Lisaks tarbe- ja tööstuskaubale toodi sisse ka restoranid, takeaway ning väikene toidupoe osa. Restoranis pakutav on värskest toorainest ja kohapeal valmistatud. Torte, kooke, pirukaid, võileibu, salateid, suppe jne valmistati pidevalt päeva jooksul juurde. Väga laialdane oli ka smuutide valik, mis on klientide seas ääretult populaarsed. Söögikohtade letid on kui väljapanekud, sest valmis toodete vahele on paigutatud ka tooraine, millest neid valmistatakse. Nii võiski torditükkide vahelt leida näiteks värskeid maasikaid, apelsine, banaane ja õunu.
Paraku on nii, et kõigile uuendused peale ei lähe ja kuna algselt oli Hema populaarne just vanema põlvkonna inimeste seas, siis tänaseks on see muutunud ning kauplusi külastavad ülekaaluliselt just noored. Kliendid, kellest Hema seoses muudatustega ilma jäid olid pahased, et poolfabrikaadid on välja vahetatud värske tooraine vastu. Lisaks sellele ei oldud rahul ka nõude valikuga ning sellega, et kohvi kõrvale tasuta küpsist ei pakuta.
Kauplus ise on suur ja läbi kahe korruse. Esimesel korrusel ootavad kliente naiste-, meeste- ning vannitoa osakonnad, pühade väljapanekud, takeaway ning kondiitrilett. Veel saab sealt osta bürookaupu, prille, erinevaid kingitusi ja muud pudi-padi. Eskalaatoriga teisele korrusele minnes leiab kogu vajaliku magamistuppa ning kööki. Samuti on seal laste osakond, kodukeemia ning üht-teist vajalikku reisimiseks. Korruse tagumises osas on restoran, kus saab ostlemisest väsides puhata ning einestada. Kuna Holland on tuntud jalgrattamaa, siis väga lai oli ka jalgratta tarvikute valik.
Viimastel aastatel on toimunud ka Hema kaupluste vahelised müügivõistlused, kus läbi aegade on minu praktikakoht ka esikolmikus püsinud. Erand ei olnud ka tänavu aasta, kus jäädi teist kohta jagama. Selle puhul korraldatakse kevadel pidulik ühisüritus.
Praktika eesmärkideks olid müügikorraldaja teise aasta õpiväljundid, mille üle on ainult hea meel.
Hemas oldud 17 tööpäeva jooksul olid minu peamisteks ülesanneteks klientide abistamine ja nõustamine, kauba väljapanek planogrammide alusel, müügisaali korrashoid, kauba väljapanek laos, PDA-skännerite kasutamine igapäevatöös ning sõbrapäeva väljapaneku korraldamine, mille käigus oli vaja ära müüa tähtpäevaks tellitud 200 tükki Tompuce nimelist kooki.
Kõige enam saime suhelda klientidega, kellest suur osa ehmatasid meid kuuldes ära ja oli ka neid, kes said päris pahaseks, et miks nad peavad rääkima oma kodumaal võõras keeles. Kui sain aga selgitatud nende asjaolude tagamaid, siis inimesed rahunesid ning vestlused just nendega venisid kohati isegi lubatust pikemaks. Üks noormees oli eriti õnnelik eestlase nägemise üle, sest tema üheks lemmikräppariks on Tommy Cash. Tänu sellele on ta päris hästi kursis ka eluga Eestis. Esimesi küsimusi temalt oli „Kas Balti kett toimus päriselt?“.
Väga meeldiv üllatus oli see, kui eelviimasel töönädalal toimunud vestluse ajal kuulsin juhatajalt tagasidet, mida kolleegid olid jaganud. Nimelt tuli välja, et neil on mida minult õppida ning neile meeldib, kuidas ma klientidega suhtlen, et ma neile naeratan ning juhatan ka otsitava kaubani, mitte ei osuta käega umbkaudset suunda. Selleks ajaks tekkinud rutiin ja väsimus olid kadunud ning motivatsioon edasi töötada tagasi.
Väga head praktikat sain ka PDA-skänneriga, mida kasutasin esimest korda. Aparaat ise on lihtne ja loogiline, kuid hollandikeelse menüüga oli vaja harjuda. Üsna ruttu hakkas see aga selgeks saama ja teistelt abi palumist jäi järjest vähemaks. Tegu on väga hea ja tööd lihtsustava aparaadiga, sest see võimaldab tuvastada nii toote asukohta, vaadata kas ja mis koguses toodet laos järel on, millal uus partii tooteid poodi saabub ning koostada ka hinnasildid, millel on kogu vajalik info olemas.
Sõbrapäeva puhul oli minu ülesandeks teha väljapanek ja müüa populaarseid Hema kooke – Tompuce. Tegu on väga magusa koogiga, mille alumine ja pealmine kiht on kõva ja krõbe lehttainas ning mille vahel on paks kiht õhulist vahukoore – kohupiima laadset kreemi. Neid telliti kokku 200 tükki, millest enamus müüdi küll kondiitriletist, kuid arvestatava osa sain ka ise müüdud. Lisamüügina läksid kaubaks ka õhupallid, joogid ning värsked puuviljad.
Kui alguses oli vastuvõtt ettevõttes võrdlemisi jahe, siis üsna ruttu suutsin ennast tõestada ning kolleegide suhtumine muutus. Esmase reaktsiooni põhjuseks oli eelkõige see, et olin esimene välisriigist saabunud praktikant. Lisaks sellele pidid hollandlased olema väga kaitsvad oma keele ja kultuuri suhtes. Viimasel päeval saadud tagasiside oli aga suurepärane ja tehtud tööga jäädi väga rahule. Minu jaoks oli selle tõestuseks ka kollektiivilt saadud kinkekorv Hema toodetega.
Kuu aega on kodust eemal olemiseks pikk aeg, kuid see tasub ennast ära kogemuste ja uute tutvuste saamisel. See on aeg, mis võtab su enda mugavustsoonist välja ning asetab täiesti uude ja tundmatusse olukorda. Võõras riik ja keskkond, võõras keel ja kultuur ning võõrad inimesed on need, mis panevad sind ennast avastama. Enne reisile minekut kartsin, kas ja kuidas saavad mees ja lapsed hakkama, mis saab tööst ja mis saab siis, kui tekivad igatsus või lakkamatud nutuhood. Tegelikkuses olid need asjata hirmud, sest kõik said hakkama… kaasaarvatud mina ise. Jah, probleeme küll esines, nii töö kui lastega, kuid need olid kõik lahendatavad. Mul endal ei tekkinud kordagi koduigatsust või mõtet, et mida ma ometi tegin ja see oli midagi uut, mida enda kohta õppisin.
Kõige suurem õppetund oli vast see, et ükskõik millisel põhjusel välisriiki reisides tuleb võtta see aeg, et teha eeltööd. Lugeda kommete ja tavade kohta ning viia end kurssi lihtsate tõsiasjadega. See lihtsustab välisriigis oldud aega, hoiab kokku raha ja ka närve.
Probleemide lahendamine võõras keskkonnas on lihtne. Tuleb suhelda ning olla avameelne. Samuti ei tohi unustada inimlikkust ja positiivset meelt. Ise puutusin Tilburgis kokku erinevate situatsioonidega, millest kõik said ka lahendatud. Raudteejaama töötajatega sain juba sinasõpradeks, kui omast teadmatusest sõidukaardiga tekkinud probleeme mitmel korral lahendamas käisin. Hiljem oli juba neilt hea uurida hindade, sõiduplaanide ning muu vajaliku kohta, millele ise vastust ei leidnud.

Kui tekib võimalus osaleda välispraktikal, siis omast kogemusest võin öelda, et see on suurepärane võimalus, millest tuleks kinni haarata. Pole kahtlustki, et see tekitab ühel või teisel viisil parajat peavalu, kuid see tasub ennast ära.

Kui oled otsusele jõudnud, siis tee kindlasti eeltööd – õpi kohalikus keeles elementaarseid viisakusväljendeid, uuri kombeid ja tavasid. Ole avatud meelega ja naudi seda aega, mis on antud, sest see 32 päeva, mis tundub pikana saab tegelikkuses märkamatult läbi.
Arvesta sellega, et kui elada koos võõraste inimestega, siis tuleb paratamatult ka oma harjumusi muuta. Austa ennast, oma kaaslasi ning kohalikke elanikke. Tule oma mugavustsoonist välja ja pinguta selle nimel, et hea sõnaga meenutatakse nii sind ennast, Erasmuse programmi kui ka meie rahvust!
Kokkuvõte
Välispraktika raames elada, töötada ja õppida teises riigis annab suurepärase võimaluse õppida tundma oma tugevusi ja nõrkusi. Arendada iseseisvust ning oskust saada hakkama ootamatutes situatsioonides. See on suurepärane viis leida uusi tutvusi, mille puhul pole kunagi teada, kui kasulikuks need osutuda võivad.
Välispraktika on kogemus kogu eluks!

Sarnased postitused