Mariliis ja Kristjan üritusi korraldamas Maltal

by Liisi Kruusimägi

Kristjan Šatski ja Mariliis Lillemets käisid Erasmus+ programmiga Maltal ärikorralduse õppepraktikal. Rohkem Kristjani ja Mariliisi õpirände kohta saad lugeda allpool olevast kokkuvõttest.
Välispraktika aruanne
Praktika toimus ajavahemikus 02.11–03.12.2017 Maltal. Praktika kohaks oli Montekristo Estate, kus praktiseerisime ürituste korralduse osakonnas. Praktika juhendajaks oli määratud Bronia Farrugia, Ceneral manager ja Joe Mifsud, Operation manager. Praktika eesmärgiks oli rakendada teadmisi ja oskusi reaalses töökeskkonnas. Isiklikeks eesmärkideks oli tutvuda välismaise töökultuuriga  ja näha, kuidas toimub ettevõtte tegevus just ürituste alal.
Montekristo Estate on  asutatud 2005. aastal. Kontseptsioon, mis on mõeldud Malta külalislahkuse ja vaba aja veetmise turule ning sisaldab innovaatilisi meelelahutusvõimalusi, einestamisvõimalusi, töökohti, samuti veinikeldrit ja oliiviõlitööstust. Kinnisvara võib kergesti pidada unikaalseks Malta saarte jaoks, tema muljetavaldava suuruse ja ulatusliku mitmekülgsuse tõttu
Montekristo kinnisvara asub Siggiewi oru südames Hal Farrug’i piires ning nad pakuvad suurt hulka professionaalseid teenuseid, mille hulka kuuluvad toitlustamine, ürituste korraldamine ja lõpmatud temaatilised funktsioonid nii kohalikule kui ka rahvusvahelisele klientuurile. Montekristo Estates on suur peo kohtade valik, mis on võimelised võõrustama ja mahutama erinevaid funktsioone ja tegevusi oma atraktiivses ja ebatavalises keskkonnas. Montekristo Estatel on kümme erinevat kohta ürituste korraldamiseks, millest kõigil on individuaalne võlu ja karisma.
Esimene päev,  kui tööle läksime, siis öeldi, et saame „full experiance“. Kogeme kõike – nii turundust kui ka ürituste üles seadmist. Et saada aru, kuidas asjad toimivad ja kaua aega läheb, tuleb ise kogeda. Samas ka, kui oled ise kõigega kursis, siis tead, mida teistelt nõuda ja oskad neid juhendada. Seega võib öelda, et saime üsna palju. Saime erinevaid ülesandeid, milleks olid siis turundusuuringud, reklaamindus, inimestega suhtlemine, esinejate otsimine, hinnakirjade koostamine. Saime nendest tegevustest palju juurde. Nii teadmisi kui kogemusi probleemidega tegelemiseks. Otsisime ka uut lahendust või kohta, kus kohast pidudeks asju tellida. Koostasime tabeli hinnavaatlusega. Huvitav kogemus oli helistada erinevatele firmadele ja uurida neilt infot. Proovisime hindu saada telefonis, aga keegi ei tahtnud neid nii avaldada, vaid saatsid sõnumina, seega sain kõvasti tähthaaval enda e-maili ette lugeda. Huvitav oli ka töökeskkond, just inimeste poolt loodud. Kõik tänasid iga kord, kui tegid midagi, mis nad palusid ja alati jagati oma asju, kui keegi miskit kaasa tõi. Sain proovida kohaliku pirukat ja juustu, see juust oli oma moodi, söödav küll aga ei tahaks seda pidevalt. Lisaks oli seal huvitav, kuna olime väga suures asutuses, kus oli palju vaadata ja muidu kena.
Ka Malta ise on üpriski kena koht. Suuremad linnad on ehitisi täis ja seal on palju kitsaid tänavaid. On mida vaadata. Liiklus on muidugi suhteliselt kaootiline, kuna saar ise väike ja masinaid on palju. Maltal ringi liikudes ei saa arugi, kui juba oled soovitud punkti jõudnud, sest vahemaad on lühikesed. Vihmasel ajal ujutab Maltal korralikult ja orgudes on võimlik, et saju korral viib vesi su kaasa, kui satud valesse kohta.
Maltal toimus ka sõpruskohtumine jalgpallis Eesti vs Malta, mida käisime ka vaatamas (Eesti võitis 3:0 ). Kohapeal elavad eestlased leppisid kokku, et mängule minnes on riietus sinine.
Bussiliiklus on nagu on. Et peale saada, tuleb käega lehvitada ja kui buss täis on, siis sõidab ta sinust mööda. Buss ei jõua ka õigel ajal peatusse, tavaline hilinemis aeg on 10-30 min, aga juhtub ka kordi, kui võib oodata terve tunni. Hommikul tööle minnes on ummikud ja tagasi tulles ka, kui muidu sõidad tööle 30 min, siis ummiku korral läheb tund kuni poolteist tundi aega. Väga tavaline on ka tööle hilinemine. Me ei jõudnud vist kordagi õigel ajal tööle, kuna käisime kahe bussiga ja alati bussid hilinesid. Teisipäev oli alati päev, millal buss hilines kõige kauem.
Huvitav koht on ka pacheville, mis on siis põhiline koht, kus peol käiakse. Kui päeval on seal rahulik ja saab ostlemas käia, siis õhtul on seal hoopis teine melu. Koos on mitmeid klubisi, baare ja muid asutusi. Kindlasti soovitan vähemalt korra seal ära käia. Ajaliselt võiks öelda, et jäi väheks. Oleks tahtnud seal veel olla ja ringi vaadata, kuid nii palju, kui õnnestus liikuda ja näha oli super. Detsember seal on jõulude aeg juba esimesest päevast – siis hakatakse igal pool ehtima, tegelikult isegi juba natuke varem.
Viimasel päeval tegi meie ülemus meile istumise (free food and drinks)  l’mperatores ja ühtlasi kutsus ka teised töökaaslased, et tähistada meie viimast tööpäeva ja et me neil abiks olime. See oli väga kena temast. Üldiselt tööseltskonnast jäi väga hea mulje. Kõik olid head ja lõbusad, nalja sai palju.
Isegi kui ära läksime, sooviti meile kõike head ja paremat ning öeldi, et oleme tagasi oodatud isegi siis, kui lihtsalt puhkusele lähme sinna. Et kindlasti ka nende juurest läbi käiks. Probleeme justkui väga polnud. Tööl oli vabalt suhtlemise kord, kui hätta jäid said kohe küsida ja uurida. Alati, kui mingi ülesanne tuli, siis tegime seda kohe ja tihti mitu eksemplari, et oleks valida, milline kõige paremini sobiks. Alati, kui hakkasime tegema ühte kindlat reklaami või postrit, siis lõpuks töötasime nelja erineva versiooniga korraga, kuna ühte tehes tekkis mitu uut ideed, kuidas seda esitleda ja nii tulid ka valikuvõimalused. Probleemid lahenesid justkui ise.
Malta on koht kuhu kindlasti soovitaks minna juba selle koha enda pärast. Ka praktika suhtes on see hea, kuna seal lastakse õpilasel ise palju teha. Samas võib juhtuda ka kohta, kus ei saa väga midagi teha, aga siis tuleb ise tegutseda ja suhelda, et ikka antaks rohkem teha seda, mida praktikal on vaja. Kindlasti tasuks uurida natuke transpordi kohta ja olla valmis, et bussid võivad ka harva õigel ajal kohale jõuda, isegi 10 min varem, kui peaksid. Kuigi enamus ajast siiski bussid hilinevad. Kuna linnad on suhteliselt kogukad ehk siis seal palju poode igal nurgal, on asjad kõik lähedal ja kergelt kättesaadavad. Toitu soovitame osta suurematest keskustest nagu Smart, kuna seal odavam. Liiklus on seal vasakpoolne, see võib natuke harjumist võtta ja tuleb ka jälgida teed, kuna ma olen üsna kindel, et suunatuli on neil lisavarustuses, sest väga näha polnud, et keegi seda kasutaks. Kui Valletta poole minna, siis isegi nagu kasutati. Kindlasti varuge aega, et ringi vaadata, kuna näha on palju – Gozo ja Comino saared, Blue lagoon ning palju palju muud.
Meil oli aega ringi käija ainult nädalavahetusel, kuna nädala sees oli töölt tulles juba pime. Palju näha ja teha on suve poole, siis on palju üritusi ja muid tegevusi. Ka jõulude aeg on kena ja maagiline ning ka uue aasta tervitamine pidi olema huvitav aeg. Koht, kuhu kindlasti tahaks tagasi minna!!!!

Sarnased postitused