Heli aednikuoskuseid täiendamas Prantsusmaal

by Liisi Kruusimägi

Aianduse õpilane Heli Jõeleht käis õppepraktikat sooritamas Prantsusmaal Erasmus+ programmiga. Rohkem Heli õpirände kohta saad lugeda allpool olevast kokkuvõttest.
Heli: Viibisin välispraktikal Prantsusmaal 19.03-09.04.2018. Praktika kohaks oli Dijoni linna lähedal asuv aiand: DIMA Pepinieres/ Dima Tree Nursery, tõlkes DIMA Puukool, omanikud on Christophe ja Chaterina Dima. Oma puukooli rajamisega alustasid Chaterine ja tema isa 1983 aastal. Christophe alustas aiandis tööd 2000 aastal. Aastaringselt on hõivatud 9 töötajat. Kõrghooajal, aprill- juuni, võetakse lisaks juurde 4-5 hooajalist töötajat.
Puukooli pindala on 1 ha. Territooriumil asub 3 kasvuhoonet, laohoone ja müügipunkt. Suurem osa territooriumist on lahtine õueala, kus on eksponeeritud kõik müügiks väljapandud lilled, põõsad ja puud sortide kaupa. Iga taime juures on etikett illustreeriva pildi, sordi nime ja taime iseloomustusega. Kliendid saavad vabalt territooriumil jalutada ja tutvuda väljapanekuga. Soovi korral annab klienditeenindaja-aednik informatsiooni ja aitab valida sobivad taimed välja. Enne müüki vaadatakse taimed veelkord üle, vajadusel lõigatakse ja kärbitakse. Kaasa antakse alati õpetus taime istutamiseks ja hooldamiseks.
Aiandi tegevusaladeks on:
1. Rooside kasvatamine
2. Viljapuude- ja marja põõsaste kasvatamine
3. Lehtpuude- ja põõsaste kasvatamine
4. Okaspuude kasvatamine
5. Püsilillede ja kõrreliste kasvatamine
6. Aiadekoratsioonide müük.
Lisaks pakutakse järgmisi teenuseid:
1. Taimede kohaletoimetamine ja istutamine
2. Olemasolevate taimede diagnostika ja näpunäited taimede hoolduseks.

Kõik pakutavad taimed on kohandatud kohalikele oludele , st sobilikud sealsele mullastikule ja kliimale. Taimede kastmine toimub kastmissüsteemiga. Kastmisvesi võeti lähedal asuvast tiigist. Jämedama veetoru küljest oli iga 10-20 cm järgi peenem veevoolik kastmisotsikuga, mida oli mugav poti sisse torgata.
Kasvuhoonete õhutamine toimus katuse konstruktsiooni külge paigaldatud automaatsüsteemiga, mis vastavalt temperatuurile ja õhuniiskusele avanes või siis sulgus.

Minu tööülesanneteks olid:
• „Talvekorteris“ olnud taimede väljatoomine kasvuhoonest õuealale. Selleks tuli taimed korrastada, st eemaldada umbrohi ja potti kogunenud praht.
• Roosi istikute väljatoomine külmhoonest ja istutamine õue kasvukohale.
• Rooside sorteerimine vastavalt saabunud tellimustele. Paljasjuursed roosi istikud puhastatakse, lõigatakse, pestakse veega puhtaks, pakitakse kilekotti, mis klammerdatakse kinni ja pannakse pappkastidesse vastavalt tellimusele. Kasti sisse pannakse õpetus istiku istutamiseks ja hooldamiseks. Kastile kleebitakse etikett tellija andmetega.
• Ronitaimede ( metsviinapuud, elulõngad ) väljapanemine müügiplatsile. Selleks tuli paigaldada horisontaalsed tuginöörid, mille külge spetsiaalsete klambritega kinnitatakse taimed, et need pikali ei kukuks. Igasse taime potti asetakse kastmisotsik.
• Taimede väetamine pikatoimelise väetisega LD Twin Plus 19-5-8 (NKP).
• Viljapuude ettevalmistamine müügiks. Broneeritud puudele pannakse tüve külge kollased sildid kliendi nimega.
• Kasvuhoone puhastamine prahist, uue põrandakatte/kile paigaldamine ja sinna peale müügiks olevate taimede väljapanek.

Praktika Prantsusmaa aiandis-puukoolis andis juurde kogemusi töötamiseks vöörkeeleses ja pisut teistsugustes tingimustes. Töövõtted omandasin jooksvalt, enne igat uut tööülesannet. Selgitus toimus peamiselt käte- ja keha keeles, vajadusel kasutasime ka sõnaraamatu abi. Kasu oli Prantsuse-Eesti sõnaraamatust ja Prantsuse keele vestmikust. Õppisin ja praktiseerisin, milliseid töövõtteid ja töövahendeid nad kasutavad taimede hooldusel. Kõige rohkem õppisin roosiistikute hooldamist, nende hoidmistingimusi ja lõikamise võtteid. Ka seda kuidas valmistatakse ette istikud müügiks ja tellimuste vormistamist.

Olen väga rõõmus ja tänulik sellise võimaluse eest.

Sarnased postitused