Anatoomia ja füsioloogia

You are here: Home > HINGAMISELUNDID > HINGAMINE

HINGAMINE

Hingamine koosneb sisse- ja väljahingamisest. Need on tegevused, mida juhib ajus asuv hingamiskeskus. Hingamiskeskuse tegevus sõltub süsihappegaasi sisaldusest veres.

Hingamisel kopsude maht suureneb ja väheneb. Sissehingamisel rinnaõõs suureneb ja õhk tungib kopsudesse, väljahingamisel rinnaõõs väheneb ning õhk surutakse kopsudest välja. Tegelikult on kopsud sisse- ja väljahingamisel aga passiivsed.

Kopsude mahtu suurendavad ja vähendavad roietevahelised lihased. Sissehingamisel tõmbuvad need kokku, tõstes roided üles- ja väljapoole. Selle tulemisena rinnaõõs suureneb laiuti. Samuti tõmbub kokku vahelihas ehk diafragma, mille tulemusena rinnaõõs avardub. Sissehingamisel liiguvad roided üles- ja väljapoole.

Väljahingamisel vahelihas ja roietevahelised lihased lõtvuvad. Rinnaõõne maht väheneb ja õhk surutakse kopsust välja. Väljahingamisel liiguvad roided alla- ja sissepoole.

Kopsud mahutavad õhku umbes 5 kuni 6 liitrit. Normaalselt hingates liigub kopsudesse ainult üks kümnendik nende mahust. Ülejäänud õhk jääb kopsudesse ja ei lase neil kokku vajuda. Kopsudesse sattuvas õhus on ligikaudu 21 % hapnikku; 79 % lämmastikku; 0,03 % süsihappegaasi ja vähesel määral ka veeauru ja väärisgaase. Väljahingatavas õhus on hapnikku umbes 16 % ja süsihappegaasi umbes 4%. Suureneb ka veeaurusisaldus.

Kopsude gaasivahetus

Gaasivahetus kopsude ja vere vahel toimub alveoolides. Alveoole ümbritseb tihe kapillaaride võrgustik. Nende vaheline sein on õhuke ja gaase läbilaskev.

Kapilaarides voolab hapnikuvaene veri. Alveoolides on hapniku kontsentratsioon tunduvalt suurem. Kontsentratsioonide vahe tulemusena tungib hapnik alveoolist kapillaari. Veres ühineb hapnik punaste verelibledega, mis hapniku üle keha laiali kannavad.

Sarnaselt hapniku tungimisega verre liigub süsihappegaas verest alveoolidesse. Kuna veres on süsihappegaasi kontsentratsioon kõrgem kui alveoolides, tungibki see gaas kopsusompudesse.

Kudede gaasivahetus

Peale hapnikuga küllastumist ja süsihappegaasi ära andmist, liigub veri suure vereringe kapillaaridesse, kus toimub gaasivahetus rakkude ja vere vahel.

Rakkudes on ainevahetuse tulemusena hapniku hulk vähenenud ja süsihappegaasi hulk tõusnud. Seega mängivad siingi gaaside liikumisel olulist rolli kontsentratsioonide erinevused.

nach oben