Algus Operaatorid Märksõnad Lisavidinad Lõpetuseks
Nõuande veerg:
Googlesse ehitatud kalkulaatoriga saab teha lihtsamaid kui ka keerukamaid arvutusi. Astendamisel kasutatakse sümbolit ^. Ehk siis näiteks kirjutades otsinguaknasse arvutamiseks arvu 7 ruudu leidmise, oleks süntaks 7^2. Sümboli ^ saame aga eestikeelsel klaviatuuril klahvikombinatsiooniga Ctrl+Alt+Ä, ning peale seda tühik.

Õpiobjektiga vahetult seotud lingid:
Google
Kas oled valmis täiendama maakeelset Wikit Googlest?
Google help (ingl.k).

Lisavidinad.

Google otsingumootoris luuakse üha enam täiendavaid võimalusi, mis ei ole otseselt seotud veebilehev otsinguga, näiteks erinevate mõõtühikute, rahaühikute teisendused, kalkulaator, sisestatava teksti või veebilehtede tõlkimine. Nimetame neid asju lühidalt lisavidinateks ja vaatleme lähemalt neid võimalusi.

Teisendused

Teisenduste võimalusi Googles on palju, enamasti kasutatakse siin abivahendina sõna in. Alljärgnevalt toomegi mõningaid näiteid erinevate teisenduste leidmiseks.

Miilid kilomeetriteks või kilomeetrid miilideks - trükime otsinguaknasse: n miles in km, kus n on miilide arv.


Temperatuuriühik Celsius kraadid Fahrenheit kraadideks või vastupidi - trükime otsinguaknasse: n c in f, kus n on kraadide arv.

Rahaühikute omavaheline kurss - trükime otsinguaknasse: n rahaühiku rahvusvaheline tähis in rahaühiku rahvusvaheline tähis, kus n on raha kogus arvuliselt mida me teisendada tahame.

Mõningane loetelu erinevatest teisendusest kasutavatest lühenditest ja sõnadest:
yards - jardid
miles - miilid
c - kraadid Celsius
f - kraadid Farenheit
m - meetrid
km - kilomeetrid
feet (feeds) - jalg (jalad)
parsec - parsek pikkusühik
half a cup - pool klaasi
ml - milliliiter
l - liiter
gallon - gallon
jne

Kalkulaator

Erinevates arvuti operatsioonisüsteemides on olemas ka kalkulaator lihtsamate kui ka keerukamate arvutste tegemiseks. Samas on võimalik alternatiivselt kasutada arvutsteks ka Google otsingumootoris olevat kalkulaatorit. Arvutustehte tegemiseks piisab vaid kui tehe kirjutada otsinguakna tekstlahtrisse. Alljärgnevalt toome selleks kasutatavad operaatorid:
+ liitmine
- lahutamine
* korrutamine
/ jagamine
^ astendamine (näiteks 2 astmes 5 - 2^5)
% of - protsendi leidmine
th root of - mitmenda juure leidmine arvust
sqrt - ruutjuur (kasutatakse kujul sqrt(arv))
sin - siinus
cos - koosiinus
ln - logaritm e
log - logaritm 10
! - faktoriaal
pi - arv pii

Näiteid kalkulaatori kasutamisest



Defineerimine

Mõne arusaamatuna tunduva lühendi või näiteks mõõtühiku, väljendi defineerimiseks tuleb Google appi märksõnaga define. Õigemini võiks antud võimalus olla ka meie õpiobjekti "Märksõnade" peatükis, kuid kuna defineerimine erineb siiski otseselt tavaotsingust, siis lisame selle võimaluse siia. Märksõna define töötab enamasti ingliskeelsete terminte ja rahvusvaheliste lühendite puhul. Näitena püüame defineerida lähendit NATO.


Tõlkimine

Googlet kasutades on võimalik tõlkida sõnu, kirjutatud fraase ning ka erinevates keeltes veebilehti. Selleks tuleb suunduda aadressile:

www.google.com/translate_t

Kõigepealt vaatame kuidas tõlkida kasutaja enda poolt sisestatud teksti ja teksti osa. Selleks tuleb tekstilahtrisse "Original text" sisestada tekst või siis kopeerida sinna, edasi valida "Select" tüüpi valikust algkeel ja tõlkekeel ning vajutada nuppu "Translate"


Sarnaselt on võimalik tõlkida ka veebilehtede sisu originaalkeelest mõnda teise keelde. Selleks tuleb kasutada "Translate a Web Page" osa sisestades tõlkimiseks lehekülje veebiaadressi, valida algkeel ja tõlkekeel ning vajutada nuppu "Translate". Näiteks üritame tõlkida ingliskeelset uudisteagentuuri cnn avalehte vene keelseks:


Kokkuvõtteks lisavidinatest.

Google on võimas veebilahendus ning paljud siin mittekäsitletud "lisavidinad" jäävad igalühel endal avastada, näiteks on võimalik Google registreeritud kasutajakontoga luua isiklikke veebilehekülgi, kasutada dokumendihaldust internetis, luua läbi Google kaardirakenduse (Google Maps - maps.google.com) enda isiklik lemmikpaikade kaardilinkide kogu - seda nii tavapärasel kaardil kui ka satelliitfoto sarnases väljanägemises jne. Kuna Google keskkond on väga kiire arenguga keskond siis lisandub erinevaid võimalusi pidevalt juurde.