Algus Operaatorid Märksõnad Lisavidinad Lõpetuseks
Nõuande veerg:
Kui tunduvad keerulistena siin räägitud operaatorite ja märksõnade kasutamine siis vaata Google täpsema otsingu lehekülje võimalusi. Palju abi võid leida sealtki: siit (ingl.k) või eesti keelsest veidi vähemate võimalustega siit.

Õpiobjektiga vahetult seotud lingid:
Google
Kas oled valmis täiendama maakeelset Wikit Googlest?
Google help (ingl.k).

Märksõnad ja nende kasutamine.

Märksõnade kasutamine otsingu kriteeriumis on kasulik mitmetel erinevatel põhjustel. Käesolevas peatükis käsitlemegi erinevaid märksõnu ning näidetega toome välja sellise meetodi efektiivsuse.

Märksõnade kasutamine ei ole keeruline. Kasutamiseks on oluline neid teada ning sammuti nende kasutamise süntaksit:

märksõna:märksõnale vastav kriteerium

Märksõnade kasutamise võib siduda lisaks eelmises peatükis käsitletud operaatoritega

Märksõna filetype: - kindla failitüübi otsing

Sageli võib tekkida vajadus leida internetist konkreetset failitüüpi, näiteks sisu, teema järgi tekstitöötluse Microsoft Wordi (doc) faili või pdf-dokumenti. Sellisel juhul tulebki appi märksõna filetype kasutamine otsingukriteeriumis. Märksõna kasutamiseks toome näite juba eelmises peatükis kasutatud fraasiosaga "päike paistab" kuid nüüd otsime internetis olevaid ja seda fraasi sisaldavaid MS Word dokumente

Kuna failitüüpe on arvutimaailmas väga palju erinevaid siis võib alati katsetada filetype märksõna kas tuntumate või ka vähetuntud falitüüpide laienditega nagu näiteks pdf, pdf, ppt , jar jne.
Üks näide siinkohal veel kus otsime internetist MS Powerpoint esitlusfaili (ppt) mis sisaldaks kas sõna kraater või kaater:


Märksõna site: - otsing kindlatelt aadressidelt.

Aegajalt võib tekkida vajadus kitsendada otsingukriteeriumit kindla aadressiga või osalise aadressiga. Selleks saab kasutada märksõna site. Märksõnale site järgnevat aadressi vaadeltakse tagantpoolt, s.o kõigepealt läheb arvesse domeenipiirkond (näiteks .ee) ja seejärel piirkonna alamdomeen (näiteks postimees). Vaatleme kõigepealt näidet otsinguga Norra domeenipiirkonnas, otsinguks "Eesti Vabariik".


Tulemuseks saame norra domeenipiirkonnas olevate internetileheküljed, millede sisus leidub sõnapaar - Eesti Vabariik. Nimekirja domeenipiirkondadest leiate aadressilt en.wikipedia.org/wiki/List_of_Internet_top-level_domains. Järgmisena vaatleme näidet, kus otsime juba ühelt kindlalt aadressilt - Sõnumilehe veebiaadressilt sloleht.ee sõnaühendit Norra Kuningriik


Märksõna allinurl: domeeninime või aadressiosa otsing.

Domeeninime või selle alamdomeeni, aadressiosa leidmiseks on Google otsingumootoris märksõna allinurl. Kasutades otsingus antud märksõna koos nime või nimeosaga teostakse otsing internetiaadressidele ja mitte selle sisule. Esimese näitena teostame otsingu internetiaadressis leiduvale sõnale "draakon".

Tulemuseks saame loetelu erinevatest internetilehekülgedest, milledel esineb sõna - draakon. Kuna levinud sõna korral võib otsingu käigus leiduda väga palju vasteid, siis võib otsingut täiendada näiteks aadressi täpsustusena kujul - allinurl:draakon.ee

Sammuti võib märksõna allinurl kasutada ka koos märksõnaga site. Näites otsime aadressiosa draakon .eu domeenipiirkonnas:


Märksõna link: - viidete, linkijate leidmine.

Googles kasutatav märksõna link abil võime leida internetilehekülgi, kust on viidatud mingile kindlale internetileheküljele. Googles kasutatav märksõna link abil võime leida internetilehekülgi, kust on viidatud mingile kindlale internetileheküljele. Reaalselt võiks see kasulik olla veebilehe omanikule, kes tahab teada - kes ja kuidas tema veebilehte on kuskil viidanud, samas võib olla ka lihtsalt huvitav uurida, kes ja kellele viitab. Näiteks toome siinkohal Sauga Vallavalitsuse koduleheküljele viitjate otsingu:


Märksõna cache: - otsing minevikust, muudetud veebilehe endist sisu

Google otsingumootor indekseerib veebilehti see tähendab, et tehakse lehekülje sisust koopia puhverserveritesse. Kuna aegajalt tuleb ette, et kuskil veebilhel on olnud informatsioon, kuid ühel hetkel on see kadunud, siis võib appi tulla otsing google puhverserverist. Antud otsingut saab teostada juhul kui teate konkreetse veebilehe aadressi, kasutades siis märksõna cache. Näitena toome siin kohal Pärnu Postimehe veebelehekülje otsingu Google puhverserverist.


Tulemuseks on viimane indekseeritud varaint selle lehekülje sisust, ja et antud näite reaalset toimimist kontrollida oleks soovitav võrdlusena vaadata reaalajas olevat versiooni Pärnu Postimehe kodulehelt.

Kokkuvõtteks märksõnadest

Siin peatükis räägitud märksõnadele filetype, site, allinurl, link, cache lisaks on Google otsingumootris mitmeid ingliskeelseid märksõnu nagu filmide ja nende ülevaadete otsing märksõnaga movie, või muusikapala ja muusikapala ülevaate otsing märksõnaga music. Kasutamiseks ikka sama põhimõte, et märksõna järele kirjamärk koolon ning soovitud filmi või muusikapala nimi. Näited: