Villane

WO, wolle, wool 

Villane on materjal, mille saamiseks kasutatakse erinevate loomade karva. Tuntumad on lamba-, kitse-, laama-, ja kaameli vill. Kasutatakse kõigi loomade karva, mille pikkus võimaldab seda töödelda lõngaks. Huvitavaid esemeid saab näiteks jänese või koera karvadest.

Villase kiu töötlemiseks kasutatavad võtted:

niitmine või katkumine - vill eemaldatakse looma nahalt

kraasimine - villast tekitatakse heie (pehme kiududest vall)

ketramine - heidest lõnga moodustamine voki abil (tänapäeval masinate abil)

korrutamine - mitme lõnga kokku keerutamine

kudumine - silmuskudumine varrastega, telgedel kudumine

Villane kiud on pehme ja kohev, hoiab hästi sooja ja laseb õhku läbi. Villane kiud elektriseerub. Villased esemed viltivad kergesti, sellepärast tuleb hooldamisel olla ettevaatlik. Vill imab palju niiskust ja kuivab kaua.

Villa omadused ja väljanägemine sõltuvad paikkonnast, kus villa toodetakse. Tuntud on kaØmiir, mida toodetakse kaØmiirkitse villast, samuti angoora, mida toodetakse Türgis kitsevillast. Angoora saamiseks kasutatakse veel kassi ja küüliku villa.

Veel kasutatakse nn tallevilla, mida kogutakse kuni 6 kuu vanustelt lambatalledelt.

Villakiud on ümar -silinderjas ja koosneb kolmest kihist. Välimine kiht kaitseb kiudu ja annab talle läike. Keskmine kiht annab villale tema omadused ja sisemine kiht muudab villa soojapidavaks. Kui villast eset triikida, siis surutakse kiud lapikuks ja tema endised omadused ei taastu.

Villa loomulik värvus sõltub loomast ja on valgest ja hallist kuni mustani. Värvitakse villa hapete mõjul. Värvained võivad olla nii sünteetilised kui looduslikud.

Villased esemed ei talu pikaajalist päikesekiirgust, mis muudab kiu hapraks. Märg kiud venib kergesti, sellepärast ei ole hea kuivatada villaseid esemeid nööril.  Alusel kuivatamisel pannakse alla valge hästi-imav riie.