AVALEHT
SISSEJUHATUS
PABERBATIKA
MUNABATIKA
NAHABATIKA
SIDUMISBATIKA


SIDUMISBATIKA

Sissejuhatus:

Sidumisbatika ( inglise keeles tie-dye)  puhul asendab vaha riide sidumine. Värv ei imbu tugevasti kokkuseotud kohtadesse- nii tekivad põnevad mustrid.

Esimesed andmed sidumisbatika kohta pärinevad 6. sajandist, kui seda tunti Ida-Indias, Hiinas, Jaapanis, Indoneesias, Aafrikas. Sidumismeetodid olid eri piirkondades enamasti samad. Tuntud oli väikeste esemete ( kivikeste, seemnete jms.) sidumine kangasse, kanga voltimine, sidumine ja mustrite õmblemine kangasse.

Jaapanis tekkis 12. saj. teisel poolel oma sidumisbatikastiil, mida tuntakse shibori nime all. Shibori mustrid olid sageli nii tihedad ja keerukad, et nende riidesse õmblemiseks, sidumiseks ja värvimiseks võis kuluda isegi kuid.

Eestis on seotult värvimist vähe kasutatud. Lääne- Eestis ja Kihnus on seelikutesse ja mõnel pool ka sukkadesse kootud nn. neolõnga, mis oli enne värvimist kohati kinni seotud. Lihula neiu 20. saj. rahvarõiva komplekti juurde kuulusid punased sukad valgete rõngastega. Sukkadesse seoti enne värvimist herneid.

Materjalid ja töövahendid:


  • Kangad
Sidumisbatikaks sobivad kõige paremini puuvillased materjalid. Hästi värvuvad ka siid,villane ja linane. Sünteetiline materjal värvub halvasti ja raske on välja triikida sidumiskortse. Lihtne on kasutada värvimiseks valmis rõivaesemeid-
T- särke, pluuse, seelikuid jm. Samuti on see tänuväärne tehnika uuendamaks juba kasutatud või pesus pleekinud rõivaid. Kasutatakse kas valgeid või heledatoonilisi kangaid. Tumedat riiet võib värvimise asemel valgendada.
  • Sidumismaterjal
Sidumiseks võib kasutada tugevat jämedamat niiti, paelu, nööre. Motiivide õmblemiseks ja krookimiseks sobib hästi tugev õmblusniit, eelista valget.
  • Värvimisnõu
Värvimiseks sobib suurem emaileeritud nõu, kuhu värvitav materjal vabalt ära mahub.
  • Värvid
Sidumisbatika värvimiseks sobivad tavalised riidevärvid.Värv tuleb valida vastavalt kasutatavale materjalile, samuti värvi kinnitamiseks keedusool või äädikas.

Sidumisbatika eeltöö:

Uus riie pestakse enne töö alustamist sooja vee ja pesuvahendiga, loputatakse korralikult, kuivatatakse ja triigitakse. See on vajalik apretuuri eemaldamiseks, mis takistab värvi imbumist riidesse.


Töö kavandamine:

Kasulik on läbi mõelda üldkompositsioon( motiivide valik, paigutus).
Motiivide asukohad on kasulik märkida riidele hariliku pliiatsiga kas mõne täpiga või ( töö pahemale poolele), samuti võib kasutada isekustuvat tekstiilipliiatsit või seepi. Mitme värviga värvimisel peab silmas pidama ka värvide koosmõju.

Batika pakub suurepäraseid võimalusi teha endale ainulaadseid rõivaid, kodutekstiile, kombineerida tehnikat muude kangastega.


Värvimine:
  • Enne värvimist asetada seotud kangas leigesse vette, et see korralikult märguks
  • Valitakse vastavalt materjalile värv. Värv lahustatakse kuumas vees, eraldi nõus, värvilahus peaks olema üsna tugev.
  • Vett peab olema värvimisnõus nii palju, et materjal oleks korralikult kaetud
  • Kangast keeta värvilahuses 15-20 minutit, aeg-ajalt materjali värvinõus segada
  • Vajalik kogus keedusoola lahustada eraldi kuumas vees ja lisada segades värvinõusse
  • Materjali keedetakse veel 15-20 minutit, aeg-ajalt segades.
  • Värvimisnõu tõstetakse tulelt ja lastakse riidel veidi aega värvilahuses jahtuda, ka jahtumise ajal võiks riiet aeg- ajalt segada.

Siidi ja villaseid materjale pole soovitav nii kaua keeta, seetõttu võib värvi kinnitamiseks vajaliku äädika lisada värvilahusele kohe värvimist alustades.Siidi võib keeta ainult 5 minutit, villast kauem.
  • Kui töö on jahtunud loputatakse senu kui loputusvesi jääb puhtaks. Viimasesse loputusvette võib lisada äädikat.
  • Siis kõige põnevan osa- sidumised harutatakse lahti ja veelkord loputatakse töö, triikida niiskelt
SIDUMISBATIKA TÖÖVÕTTED

Kõige lihtsamateks võteteks on kangas tugevasti  keerutada ja hiljem kinni siduda või lihtsalt esemele teha sisse tugevad sõlmed.
















Keerutatud ja seotud kotisanga ümber






Kangas voltida lõõtsa kujuliselt kokku, seejärel keerud peale ja kinnitada tugevasti niidiga.




Volditud ja traageldatud


 Volditud ja kinnitatud kummidega


Ruutude, peente triipude ja kujundite tegemiseks traageldada kangale pahemale poolele  jooned, seejärel traagelniidid tugevasti kokku tõmmata.











Kujundeid võib ka õmmelda sisse üleloomispistetega.



Eelpistete ridu võib sisse õmmelda kaks rida kõrvuti.




Väikeste ringide saamiseks riide sisse panna nööpe, kivikesi  ja seejärel kokku siduda või lihtsalt riie teatud kõrguselt niidiga kinni siduda.










Kangas voltida kokku nurkadest keskpunkti suunas. Saadakse väike ümbrik. Ümbrik siduda kokku  või siduda ümbriku nurgad. 










Kangas voltida kokku lennuki voltimise põhimõttel, seejärel kinnitada niidiga.





Ruudulise pinna saamise võimalus


Diagonaalsete  joonte saamiseks traageldada sisse eelpistes jooned, seejärel niidid kokku tõmmata ja siduda.

Et saada kesktelje sümmeetriaga  kangas, murrame kanga pooleks, voldime lõõtsa kujuliselt kokku arvestades, et riide murdejoone poolt on voldid kitsamad.
Seejärel saadud volditud kangas kinnitada mitmest kohast niidiga.





Hästi väikeste täpikeste saamiseks murrame kanga pooleks, varda abil tõstame riide pinnale kõrgemad- kohad- täpid, seejuures keerutame  kanga kokku ja kinnitame sõlmega. Selleks kasutame nõela, kuhu taha on pandud niit. Niiti vahepeal katkestama ei pea.

Huvitavaid mustripindu saadakse kangas tagasi või pooleks murdes, seejärel sisemised nurgad maha murda ja hiljem kangas siduda.

Kangas mis on ruudukujuline, murda pooleks, seejärel veel pooleks. Saame uue kokkumurtud ruudu. Hakkame kokkumurtud kangast voltima lõõtsa kujuliselt nurgast ja kinnisest servast. Hiljem kangas kinnitada niidiga.








Värmise asemel saab ka kasutada valgendamise võtet, et seejuures on ese esialu tumedat värvi.

Selle töö juures on kasutatud mitmeid võtteid, voldid on kinnitatud kirjaklambritega, et saada sisse väikesed täpikesed.