TUNDLIK NAHK

Tundlik nahk ei ole nahatüüp. Tundlikkus on naha  omapära, nö "seisund". Tundlikuks võivad aja jooksul muutuda kõik nahatüübid. Kuigi enamasti kaasneb naha tundlikkus kuiva nahatüübiga, siis ka rasune ja akne-kalduvustega nahk võib olla tundlik. Kuivas nahas võib tundlikkus tekkida selle tõttu, et selles pole piisavalt rasu ja niiskust. Rasuses nahas aga seepärast, et rohke bakterite kasvu tõttu on naha vastupanuvõime alanenud.

Naha  tundlikkust mõjutab vabade närvilõpmete erk reageerimine ja naha vastupanuvõime alanemine.

Nahal tekkivat tundlikkusreaktsiooni nimetatakse hüperergiaks. Selle puhul  on kapillaarid laienenud, naha vereringe kiireneb ja veresoonte läbilaskevõime suureneb. Tundlikkuse märgiks võivad olla naha lokaalne punetus, sügelus, ketendus, kerge turse, kuumav kipitav tunne. Naha  pinnal võivad esineda pallitaolised või lamedapinnalised sõlmekesed, halvimal juhul villikesed või urtikaaria ehk nõgestõbi.

Kui on kahtlust, et on tegu tundliku nahaga, siis tehakse dermograafia ehk tundlikkuse test, kus dekolteele või otsmikule tõmmatakse tömbi otsaga  nahale  kriips. Kui jälg jääb:

Tundlik nahk - regular sensitive

Tundlik nahk reageerib kosmeetilistele toodetele kiiremini ja ägedamalt kui normaalne  nahk. Reaktsioon võib olla punetus, kipitus, kiskuv tunne. Sageli sellisel puhul näha ei olegi midagi, esinevad vaid kaebused. Tavliselt on tegu õhukese  ja kuiva nahaga. Põhjustajaks kliimamuutused, kosmeetika, päike, tuul, külm.

Ülitundlik nahk - intolerant skin

Ülitundlik nahk võib kujuneda ka pika aja jooksul tundlikust nahast. Esinevad juba tõsisemad häired ja kaebused: punetus, dermatiit, ketendus, võib esineda laienenud kapillaarid ehk couperosa. Põhjuseks võivad olla valed hooldustooted, pikaajalised ravikuurid, saasted, spetsiifiline eriala, kus on kokkupuude mürgiste ainete ja lõhnade.

Allergiline nahk

Allergiline nahk saab naha kohta öelda siis, kui konkreetne tegur - allergeen tekitab spetsiifilise vastuse. Nahal on punetus, sügelus, turse, lööve. Reaktsioon võib olla kohene,näiteks  lööve näol.

Naha tundlikkust mõjutavad :

 1. SISEMISED TEGURID:
  ühormonaalsed muutused, rasedus, puberteediiga, menopaus
  üstress, pinged
  üravikuurid
  üpsüühikahäired, unetus
  üvürtsised toidud
  üalkohol, suitsetamine
  üseedehäired
  ütihti on tundliku nahaga väga kõhnad inimesed ja punapäised
 2. VÄLISED TEGURID:
  ükliimamuutused
  üõhusaastatus
  üpäike, tuul, külm
  ünahale kantavad ravimäärded
  ükosmeetikatooted
  üsäilitus- ja lisaained
  üvaled hooldustooted

Kosmeetikuna tuleb osata vahet teha, kas nahk on tundlik või on tegu allergiaga. Oluline on leida need tegurid, millele nahk reageerib ja neid  püüda vältida.