Mikrobioloogia

You are here: Home > IMMUUNSUS

IMMUUNSUS

Immuunsus on organismi vastupanu kõigi sinna sattunud võõrainete (võõraineteks võivad olla mürgid, põletikud, kasvajad jne.) suhtes.

Immuunsus jaguneb:

 1. kaasasündinud immuunsus (päritud)
 2. omandatud immuunsus (elu jooksul välja kujunenud)

Omandatud immuunsust jaotatakse kaheks:

   • põdemiste järgselt kujunenud immuunsus (näiteks tuulerõuged)
   • kunstlikult tekitatud immuunsus ehk kaitsesüstide (vaktsineerimiste järel kujunenud immuunsus)

Immuunsuses tekkes osalevad mitmed kehasüsteemid, kuid olulisemad on neist lümfisüsteem, lümfisõlmed, harknääre, põrn ja luuüdi.

Haigustekitaja (n.ö. võõraine) organismi sattudes põrkab kokku mitme kaitsebarjääriga:

Nahk ja limaskestad:

 • rasu ja higinäärmetega välditakse võõrainete sattumist organismi;
 • karvakesed (ripsepiteel) on limaskestadel suunaga välja - takistades võõrkehade liikumist organismi sissepoole
 • eritised (sekreedid) organismis on tugeva mikroobe kahjutuks tegeva toimega (pisarates - lüsotsüüm, maos - maohape, mis kahjustab mikroobe!) jne.

Valgeverelibled ehk leukotsüüdid:

Meie immuunsus oleneb väga palju valgeverelibledest. Valgeverelibled toodavad antikehi. Need kaitsekehad on võitluseks erinevate haigustekitajate vastu. Antikehad aitavad fagotsüütidel võõraineid ära tunda. Fagotsütoos on "õgimine" - valgeverelibled ümbritsevad organismi sattunud võõrkehad ja hakkavad neid ära "sööma-seedima". Rohkelt on "õgijaid" veres, kopsudes, maksas, põrnas. (vaata all keskel olevat fotot, millel valgeverelibled ründavad vähirakku)

Rakuline immuunsus: makrofaagid ja lümfotsüüdid. Kui siiani kaks kaitsebarjääri ei teinud kahjutuks sissetunginud võõrkehi, asub tööle kolmas kaitsesüsteem - organism hakkab massiliselt juurde tootma uusi rakke, mis osalevad immuunsuses ehk võitluses võõrkehade vastu.

Makrofaagid ja lümfotsüüdid on valgevereliblede n.ö.erinevad "liigid". Neid toodetakse luuüdis, mandliterõngas, põrnas ja teistes lümfisõlmedes.

Kui need kolm kaitsebarjääri ei suutnud takistada näiteks võõrainete sissetungi organismi, siis inimene haigestub! Esimene tunnus mingist nihkest organismis on palavik.

Optimaalne immuunsus kujuneb välja 15-ndaks eluaastaks ja püsib 60-70.eluaastani!

Submenu

nach oben