Masinaelemendid ja koostetööd

You are here: Home > KURSUSE TEEMAD

KURSUSE TEEMAD



Sissejuhatuseks


   Distsipliin “Masinaelemendid” on võrreldav anatoomia kursusega meditsiinis. Ta selgitab masina koostisosade ehitust ja tarvet, neile sobiva materjali valikut ja tegeleb arvutustega, mis seotud elementide töövõimelisuse tagamisega. Vaatluse 
all on  üldotstarbelised elemendid, so. taolised, mis on ühesugused kõikides masinates nende otstarbest sõltumata.  Eriotstarbeliste elementidega tegelevad kitsamad distsipliinid (näit. “Tööpinkide konstrueerimine”, “Põllutöömasinate 
konstrueerimine” jne.). 
   Endastmõistetavalt on need teadmised vajalikud eelkõige konstruktoreile, ent ka masinate kasutajaile, hooldajaile ja remontijaile. Tegemist on seega üldinsenerliku distsipliiniga, mis tihedalt läbi põimunud teiste samalaadsetega (“Insenergraafika”, “Masinamehaanika”, “Tugevusõpetus”.
        Pärnu Kutsehariduskeskuses seostub kõik moodulitega :“Materjaliõpetus”, "Istud ,tolerantsid ning tehniline mõõtmine", "Tehniline joonestamine", "Masinjoonestamine", "Tehnoloogiaülesanded"). 

   “Masinaelementide” tekke ja arengu olulised tähtsündmused: 
 1784 - J.Watt saab patendi pöörlevat liikumist väljastavale aurumasinale, 
mis paneb aluse üleminekule manufaktuurselt tootmiselt tööstuslikule, seega ka 
masinaehitusele; 
 1799 - G.Monge avaldab kujutava geomeetria õpiku, pannes aluse detailide 
geomeetrilisele kujutamisele Pariisi Polütehnilises Koolis; 
 1826 - L.Navier’ avaldab esimese tugevusõpetust süstemaatiliselt käsitleva 
õpiku; 
 1881 - ilmuvad esimesed “Masinaelementide” õpikud kõrgkoolile (C.Bach 
Saksamaal, V.KirpitØov Venemaal). 
 1936 - Tallinna Tehnikainstituudis luuakse masinaehituse laboratoorium, 
mis on praeguse TTÜ masinaelementide õppetooli eelkäijaks. (1)

(Tallinna Tehnikaülikool (lühend TTÜ) on Tallinnas asuv avalik-õiguslik ülikool. 17. septembril 1918. aastal algas õppetöö Eesti Tehnika Seltsi asutatud eestikeelses insenerikoolis, Tehnilistel Erikursustel. Järgmisel aastal nimetati õppeasutus ümber Tallinna Tehnikumiks.[4] 1936. aastal Tallinna Tehnikum ja Tartu Ülikooli tehnikateaduskond likvideeriti, samaaegselt asutati Tallinna Tehnikainstituut, Tallinna Tehnikaülikooliks muutus nimi 1. jaanuaril 1938. Eesti NSV-s kandis kool nime Tallinna Polütehniline Instituut (lühend TPI), Tehnikaülikooli nimi taastati 21. juulil 1989. aastal.
10. septembril 2007 avati Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledø.
27. mail allkirjastatud ühinemislepinguga on Rahvusvaheline Ülikool Audentes (IUA) alates 1. juulist 2008 Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) majandusteaduskonna all tegutsev struktuuriüksus.)



 

Submenu

nach oben