Loodushoid

You are here: Home > LOODUSE KOORMUSTALUVUS

LOODUSE KOORMUSTALUVUS

Eesti loodus on meie kõigi rahvuslik ühisvara. Looduse koormustaluvus ei ole suur, seega tuleb teda kaitsta, hoida ja võimalikult säästlikult majandada.

 Foto: Allan Lorents

Tasakaalu leidmine loodushoiu ja selle kasutamise vahel on ja jääb üheks raskemini lahendatavaks probleemiks inimese jaoks. Vajalik on looduskeskkonna optimaalse suhte saavutamist sotsiaalse ja majanduskeskkonnaga, lähtudes säästva arengu põhimõtetest.

Inimene ei ole aktiivses suhtes mitte ainult selle paigaga, kus ta viibib, vaid tema äraelamine sõltub suhteliselt suurest ruumist, millesse kuulub nii vesi, õhk kui ka maapind. Sellest keskkonnast on pärit kõik meie igapäevased tarbimisväärtused.

Kaitsta ei saa kõike ja igal ajal. See pole võimalik ja ka mitte vajalik. Looduskasutus võib toimuda piirini, kus ei katke selle taastootmisvõime. Seda on looduses otseselt mõõta väga raske, kui mitte võimatu. Sellepärast ongi viimase aja loodushoiu põhiprintsiibiks bioloogilise mitmekesisuse säilitamine. Kui keskkond tervikuna on mitmekesine, siis võib eeldada ka looduse loomuliku arengu säilimist.

Inimtegvusega seotud tegevusi peetakse säästlikuks, kui:

  • ei ületa looduse taluvuspiire;
  • on olemas kohalike elanike nõusolek;
  • inimesed saavad säästliku arengu kogemusi;
  • toetatakse kohaliku elu ja looduse säilimist.

Submenu

nach oben