Keskkonnakaitse

You are here: Home > KESKKONNAPOLIITIKA

KESKKONNAPOLIITIKA

Keskkonnapoliitika on ametlikult kinnitatud põhimõtete, väärtushinnangute, kavatsuste, strateegiliste sihtide ja tegevuseesmärkide kogum, mis põhineb riigi õigusaktidel ning on avaliku, era- ja mittetulundussektori tegevusjuhis keskkonnaküsimustes.

Euroopa Komisjon

Keskkonnapoliitika olulised tegevusvaldkonnad on:

      • keskkonnakorraldus;
      • looduse mitmekesisuse kaitse;
      • loodusvarade kasutus;
      • jäätmekäitlus;
      • veekaitse ja -kasutus jne.

Keskkonnapoliitikat teostab enamasti riik, kuid seda võivad kujundada ja mõjutada ka ettevõtted ja organisatsioonid.

Maailma riikide keskkonnapoliitika on aastate jooksul läbi teinud olulise arengu. Kui keskkonnale riigi tasandil tähelepanu hakati pöörama, oli esiplaanil keskkonnareostuse vähendamine ning löögi alla sattusid suured tööstusettevõtted. Nüüd, kui jäätmete käitlemine on rangelt reglementeeritud, ei ole tööstus ammu enam ainuke oluline reostuse allikas. Järjest rohkem keskkonnamõjudest tuleb majapidamistest, transpordist, põllumajandusest. Keskkonnariskid ei ole enam otseselt nähtavad (nt. kasvuhooneefekt), mõjud on pikaajalised ja ainult osaliselt tõestatavad.

Tänapäeval hõlmavad keskkonna küsimused laia ringi alates müratõrjest kuni jäätmetekke vältimiseni, kemikaalidest kuni õhuosakesteni, suplusveest kuni üle-euroopalise võrguni tegutsemiseks selliste keskkonnakatastroofide korral nagu naftalekked või metsatulekahjud.

Kaasajal põhineb Euroopa Liidu keskkonnapoliitika printsiibil, mille kohaselt kõrged keskkonnastandardid stimuleerivad innovatsiooni ja äritegevuse võimalusi. Majandus-, sotsiaal- ja keskkonnapoliitika on üksteisega tihedalt seotud. Euroopa Liidu eesmärk on tagada piisav kaitsetase, eiramata kohalikke olusid ja tegemata majanduslikke kitsendusi.

Kogu poliitika on rajatud “saastaja maksab” põhimõttele. Saastaja võib “maksta” kas investeerides kõrgematesse standarditesse või äritegevusse või tarbijatele kehtestatud maksuna keskkonnaohtlike toodete kasutamise eest. “Makse” võib sisaldada ka tingimust toodete kasutamisjärgseks tagasivõtmiseks, ümbertöötlemiseks või hävitamiseks.

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku muuta kriminaalkorras karistatavaks:

  • illegaalne ohtlike reostusainete emissioon õhku, vette või pinnasesse;
  • ebaseaduslik jäätmete tarne ja ladustamine;
  • illegaalne hävimisohus liikidega kaubitsemine.

Keskkonnapoliitika on arvatavasti üks raskemini reguleeritavaid valdkondi Euroopa Liidus. Samal ajal kui liikmesriigid jagavad rõõmu Euroopa loodusilu üle, peavad nad jagama ka sellist koormat nagu happevihmad, saastunud vesi ja õhk ning jäätmete likvideerimine.

nach oben