Hooldustöötaja töö korraldamine

You are here: Home > Sotsiaalhooldaja - kes ta on? 

Sotsiaalhooldaja - kes ta on? 

Esmalt tuletame meelde, kes on sotsiaalhooldaja ja millega ta tegeleb.

Sotsiaalhooldaja tegeleb peamiselt laste, eakate, puuetega inimeste, varjupaigataotlejate, kuriteoohvrite, pikaajaliste töötute, kodutute ja sotsiaalselt tõrjutud inimestega.

Mis töö see on?

Sotsiaalhooldajad töötavad tervishoiu- ja hoolekandesüsteemis. Nad on hoolekande esmatasandi töötajad, kelle töö eesmärk on abistada inimesi väärika elu korraldamisel ja võimalikult kõrge elukvaliteedi saavutamisel. Nad abistavad tervisekahjustustega ja taastusravi vajavaid inimesi, hoolitsevad nende füüsiliste ja psühhosotsiaalsete vajaduste rahuldamise eest, juhendavad ja toetavad neid. Hooldajad aitavad abivajajail tervist taastada, saavutada ja säilitada ning toetavad neid surma lähenemisel.

Sotsiaalhooldaja suhtleb vahetult oma hoolealusega, edastab talle vajalikku teavet ja abistab teda. Ta peab olema heas füüsilises vormis, sest tihtipeale tuleb tal aidata patsienti keeramisel, püstitõusmisel või kõndimisel või kanda raskusi. Sageli on sotsiaalhooldaja ülesanne kliendi kodu koristamise ja pesupesemise, toidu hankimise ja valmistamise korraldamine või nende majapidamistoimingute tegemine, abistamine kommunaal- ja muude maksude tasumisel, küttepuude tellimisel ja tuppatoomisel. Sotsiaalhooldaja juhendab oma hoolealuseid abivahendite kasutamisel, aitab neid vajadusel isikliku hügieeni ja kehapuhtuse protseduuridel, välimuse korrastamisel, riietumisel, söömisel.

Sotsiaalhooldaja vastutusel on ravimite kättetoimetamine ja arstiabi korraldamine. Sageli käib hooldaja patsiendiga arsti juures kaasas, aitab tal vastavalt arsti ettekirjutusele ravimeid võtta, teeb lihtsamaid protseduure – nt mõõdab vererõhku ja kehatemperatuuri, pulsi- ja hingamissagedust.
Väga oluline koostöö – hoolealuse tervise ja igapäevaelu küsimustes tuleb sotsiaaltöötajal suhelda patsiendi, tema pere, sugulaste ja teiste lähedaste, arsti, oma tööandja ja kolleegidega.


Millised on töötingimused?

Sotsiaalhooldajad töötavad hooldekodudes ja haiglates, koduhoolduse puhul abivajajate kodudes. Kui tervishoiu- ja hoolekandeasutused vastavad kindlatele hügieeninõuetele, siis kodud ei pruugi teinekord kuigi korras ja puhtad olla. Koduhoolduse puhul tuleb ka kliendiga väljas, asutustes asju ajamas, haiglas ja hoolekandeasutuses käia.

Haiglates töötavad hooldusõed graafiku alusel enamasti 12-tunniste vahetustega. Koduhooldust pakkuvate sotsiaalhooldajate tööaeg pole nii kindlalt piiritletud ja sõltub kliendi vajadustest. Üldjuhul külastavad sotsiaalhooldajad vanureid vähemalt kaks korda nädalas.


Nõuded tervisele?

Töö on vaimset ja füüsilist pingutust nõudev. Kõik kliendid, kelle eest hoolitsetakse, on erineval tasemel abi vajavad inimesed; sageli on vaja teha mitmesuguseid hooldus- ja põetustoiminguid. Haigete hooldamisel tuleb arvestada nakkusohuga.


Milliseid teadmisi, oskusi ja iseloomuomadusi on selles ametis vaja?

Sotsiaalhooldajal peavad olema teadmised tervishoiust ja tervislikest eluviisidest. Ta peab suutma näha laste, erivajadustega inimeste, vanurite ja eakate probleeme ning oskama neid aidata. Igasse inimesse tuleb suhtuda austusega ja võrdväärselt, sõltumata tema east, soost, usulisest ja kultuuritaustast.
Sotsiaalhooldaja peab tundma inimõigusi, sotsiaalhoolekandesüsteemi, hoolekandetöö põhitõdesid, inimese füüsilise, psüühilise ja sotsiaalse arengu etappe, olema kursis hoolekande probleemide ja nende võimalike lahendustega.. Lisaks tuleb toime tulla erivajadustega klientidega – selleks on vaja teada eripsühholoogiat ja eripedagoogika aluseid, abistamis- ja taastusravivõtteid.

Sotsiaalhooldaja peab tundma seadusandlust (kutsealast tegevust puudutavad Eesti Vabariigi õigusaktid ja tööõigus), majanduse aluseid ja töökeskkonna ohutust (tööohutus, tööhügieen, jäätmekäitlus, esmaabi). Ta peab valdama heal tasemel eesti- ja vähemalt algtasemel vene keelt, oskama kasutada arvutit, järgima kutse-eetikat, asjaajamis- ja dokumenditöö korda.
Sotsiaaltöö eeldab head suhtlemisoskust ja soovi inimesi aidata. Oluline on suutlikkus tegutseda kriisiolukorras. Sotsiaalhooldaja peab olema vastutustundlik, usaldatav, sõbralik, abivalmis, aus, positiivse ellusuhtumisega ja koostöövõimeline.

Viited

Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni kodulehekülg – http://www.eswa.ee
Sotsiaalhooldaja kutsestandard – http://www.kutsekoda.ee
Avahoolduse Arenduskeskus – http://www.aak.ee