PERIFEERNE NÄRVISÜSTEEM
Perifeerne närvisüsteem jaguneb:
- aferentne ehk sensoorne osa,
- eferentne ehk motoorne osa.
1. somaatiliseks motoorseks närvisüsteemiks
2. autonoomseks e vegetatiivseks närvisüsteemiks:
- sümpaatiliseks närvisüsteemiks
- parasümpaatiliseks närvisüsteemiks
Perifeerse närvisüsteemi peamised ülesanded on varustada kesknärvisüsteemi infoga nii sise- kui väliskeskkonnast ja edastada kesknärvisüsteemi “käsud” efektororganitele.
Perifeerse närvisüsteemi sensoorse osa peamiseks ülesandeks on informatsiooni suunamine potentsiaalide näol retseptoritelt kesknärvisüsteemi.
Eristatakse kolme põhilist tüüpi retseptoreid:
- eksteroretseptorid võtavad ärritusi vastu väliskeskkonnast
- interoretseptorid võtavad ärritusi vastu organismi sisekeskkonnast
- proprioretseptorid on lihastes, kõõlustes, sidemetes paiknevad retseptorid.
Sensoorsete neuronite kehad paiknevad ganglionites, mis on seljaaju ja peaajunärvide lähtekoha läheduses.
Perifeerse närvisüsteemi motoorse osa peamiseks ülesandeks on potentsiaalide juhtimine kesknärvisüsteemist skeletilihastele. Vastavate neuronite kehad paiknevad kesknärvisüsteemis, aksonid aga ulatuvad närvide kaudu neuromuskulaarsetesse sünapsitesse. Perifeerse närvisüsteemi motoorse osa autonoomne närvisüsteem suunab potentsiaale kesknärvisüsteemist silelihastele, südamelihasele, näärmetele.
Autonoomse närvisüsteemi osa sümpaatiline närvisüsteem avaldab siseelunditele peamiselt troofilist mõju st. reguleerib nende ainevahetusprotsesside intensiivsust ja funktsionaalset seisundit. Funktsionaalset mõju (st. talitlust esilekutsuvat toimet) avaldab ta vaid veresoonte silelihastele.
Sümpaatilise närvisüsteemi talitluse aktiivsuse suurenemise tulemuseks on: südame kokkutõmmete sagenemine ja tugevnemine, bronhide laienemine, südame veresoonte laienemine, kopsude veresoonte laienemine, siseelundite (kõhuõõnes) ja naha veresoonte ahenemine. Sümpaatilise närvisüsteemi aktiveerumine valmistab kõik organismi ressursid ja süsteemid ette kehalise pingutuse edukaks teostamiseks.
Autonoomse närvisüsteemi osa parasümpaatiline närvisüsteem avaldab siseelunditele peamiselt funktsionaalset mõju: stimuleerib seedenäärmete talitlust, kusepõie seina lihaste kontraktsiooni ja sulgurlihaste lõõgastust. Parasümpaatilise närvisüsteemi toime veresoonte lihastele, bronhidele ja südame talitlusele on vastupidine sümpaatilise närvisüsteemi puhul kirjeldatule.