Õpipoisikoolitus kui tööandjate ja kutsehariduskeskuse koostööprojekt

Pärnumaa Kutsehariduskeskus koostöös ettevõtetega Wendre ja Stram avab veebruarikuus kodutekstiilide õmblejate õppegrupi, kuhu toimub avalduste vastuvõtmine.

Voltveti Koolituskeskuses Tihemetsas avatakse uue aasta alguses nooremaedniku ja raietöölise töökohapõhise õppe õppegrupid. Toimunud on koostöökohtumine elektroonikavaldkonna tööandjatega, et avada elektroonikaseadmete koostaja õpipoisikoolitus. 

 

Õpipoisiõpe võimaldab tööandjal oma töötajate kvalifikatsiooni tõsta ja aitab kaasa uute töötajate värbamisele. Ettevõtted saavad koolitada endale töötajaid, kellel on just sellised oskused nagu ettevõttel vaja.  Õppida saab näiteks müüjaks, kokaabiks, kokk-kondiitriks, kelner-ettekandjaks, hotelliteenindajaks, toateenijaks, arvutitehnikuks, autotehnikuks, ehitusviimistlejaks, palkmajaehitajaks, keevitajaks, tisleriks, elektrikuks jne. Õpipoisiõppes õpitakse eelkõige läbi praktika, et sooritada õppe lõpus vastava eriala kutsekvalifikatsiooni eksam.

Õpipoisikoolitus ehk töökohapõhine õpe sarnaneb juba ammustest aegadest pärinevale meistri-õpipoisi suhtele, olles tänapäevalgi maailmas laialt levinud ametiõppimise vormiks. Õpipoisikoolitus annab noortele ja täiskasvanutele võimaluse kas kvalifikatsiooni tõsta või ametit omandada. Õppetööst 2/3 moodustab praktiline töö ettevõttes otsese juhendaja käe all, kusjuures ühe meistri juhendamisel õpib 2-4 õpipoissi- või tüdrukut. Ülejäänud mahus toimub õpe kutseõppeasutuses.

Praktilise töö ja teooriaõppe praktiline korraldus ja perioodid lepitakse tööandja ja kooliga eraldi kokku lähtudes õppija vajadustest. Õppe läbiviimisel on eelduseks, et praktikakoht on saanud koolilt positiivse eksperthinnangu praktika läbiviimise kohana. Kool kannab praktikakohale üle 15 kuni 50 protsenti koolituskoha maksumusest töökohapõhises õppes osaleja juhendamise kulude katteks. Praktikakoht omakorda maksab töökohapõhises õppes osalejale tasu vähemalt tunnipalga alammäära ulatuses.

Õppijale laienevad kõik tavapärased kutseõppe tasemeõppe õpilase õigused. Ta saab õpilaspileti, võib taotleda õppetoetusi ja sõidukulu hüvitamist. Õpilasele laieneb koolilõuna toetus, kui ta on keskhariduseta ja kuni 20aastane.  Ettevõte maksab õpipoisile palka, mis ei tohi olla väiksem kui Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäär. Kui õpilase ja praktikakoha vahel on juba kehtiv tööleping sõlmitud, siis eraldi lisatasu õppimise eest ei maksta.

http://www.innove.ee/et/organisatsioonist/programmid-ja-projektid/prom

Lisainfo:

Mare Raid

Pärnumaa Kutsehariduskeskus töökohapõhise õppe koordinaator mob: 56 794 40, tel: 445 1959 See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.