AVALEHT
Sissejuhatus

I osa
MÖÖBLI REMONDI JA RESTAUREERIMISE LIIGID
Mööbli vigastused ja nende põhjused
Mööbli remondi ja uuendamise liigid
Restaureerimise liigid ja meetodid
II osa
MATERJALID
Puitmaterjalid
Liimmaterjalid
Materjalid viimistluskatete remondiks ja uuendamiseks
Materjalid mööbli pehmete osade remondiks
III osa
TÖÖRIISTAD JA SEADMED
Käsitööriistad ja abinõud käsitsi töödeks
Elektrikäsitööriistad
Töökodade sisustus
IV osa
MÖÖBLI KONSTRUKTIIVSETE OSADE TAASTAMINE
Ettevalmistustööd
Seotiste tugevdamine ja taastamine
Massivdetailidest mehaaniliste vigastuste kõrvaldamine
Pealistuse defektide kõrvaldamine
V osa
DEKORATIIVSETE OSADE TAASTAMINE
Mosaiikkaunistused
Nikerdamine
Metallist katteosad
VI osa
VIIMISTLUSKATETE REMONT JA RESTAUREERIMINE
Läbipaistev viimistlus
Läbipaistmatu viimistlus
VII osa
PEHME MÖÖBLI OSADE REMONT JA RESTAUREERIMINE
Pehme mööbli osade liigid ja toodete klassifikatsioon
Punutud istmega tooli restaureerimine
Poolpehme istmega tooli restaureerimine
Pehme tooli restaureerimine
Restaureeritud mööbli hoidmine

Seotiste tugevdamine ja taastamine

Nendel juhtudel,  kui tappseotised on nõrgenenud,  kuid karkassi lahtivõtmine ei ole võimalik või mitte soovitav,  liimühendeid tugevdatakse värske liimi vahele paneku teel ja konstruktsiooni hoidmisega surve all kuni liimi täieliku kivistamiseni. Kui on vajalik kindlustada kõrge tugevus seotisel (näiteks, toote edasisel kasutamisel) – konstruktsiooni tugevdatakse lisadetailidega: vineerist sõlmplaadiga (joon. 15. a),  paigutatud karkassi sisemusse ning ei ole väljastpoolt näha; puidust tugiklotsidega (joon. 15. b), mis pannakse toolide,  tugitoolide sisemistesse sarjenurkadesse; puidust naeltega – naaglitega (joon. 15. c) – pannakse avadesse, mis on puuritud tappühenditesse.

Lahtivõetud tappseotised puhastatakse vanast liimist kõva jõhvist harjaga kuivalt või sooja veega niisutamise teel. Peale kuivamist ja teiste vigastuste kõrvaldamist detailidel (lõhed, killud jt. ) tappseotised liimitakse uuesti kokku. Seejuures lõdvad ühendused tugevdatakse, täiendades tappi laiuses spoonitükikestega või kiilukestega detaili materjalist (joon16. a). Kui tapil on lõhesid,  siis neid saetakse õhukese saega (vineerisaag) ja pannakse kiilud nagu on näidatud (joon. 16. b). Kui tapp on purunenud, ta saetakse maha ja vahetatakse uuega (joon. 16. c).

 

Kastitapi vahetusel plaadi sisemisel küljel tehakse väljalõige, mis on võrdne tapi laiusele, aga sügavuses poolele plaadi paksusele. Ta sobitatakse ja liimitakse I kujuline klots samast puiduliigist ja sama kiudude suunaga. Raami keeltapi vahetusel tehakse uus keele osa.

Soone ja sulundiga ühendus, kui ta on nõrgenenud sulundi kuivamisel paksuses, tihendatakse liimides sulundile mõlemale poole spooni ribad. Kui sulundil on lõhed või on purunenud,  ta saetakse ära ja tehakse tema kohale soon niisuguse laiuse ja sügavusega nagu kokkuliimitud plaadil. Servad ühendatakse liistuga samast puiduliigist.

Laudade ühendamisel sileservseotisega kui nõrgenemine on toimunud plaadi kaardumise või kuivamisega, tugevdatakse rististe põõnadega trapetsi või ristkülikukujuliste ristlõigetega (joon. 16. d),  mis pannakse soontesse – tehtud detaili sisemisele poolele. Soone ja põõna laius on

20-30 mm,  paksus umbes 10 mm (õhukestele laudadele – mitte vähem kui pool nende paksusest). Liimitakse laudade servad ja põõnad üheaegselt.

Selleks peale liimi määrimist laudade servadele – pannakse lauad välimise poolega tasasele plaadile – pannakse sisse põõnad ning asetatakse plaat pressi alla. Samaaegselt pitskruvidega surutakse lauad külgedelt kokku.

Seejuures kõrvaldatakse samuti vähene kaardumine.

Traditsiooniline meetod – ühenduste tugevdamine servseotistel sissepandava tapiga—“kalasaba” (joon. 16. e).