Mikrobioloogia

You are here: Home > MIKROORGANISMID

MIKROORGANISMID

Mikroorganismid on väga väikesed elusolendid, keda me tavaliselt palja silmaga ei näe. Neid võib leida nii eukarüootide (päristuumsed) kui prokarüootide (eeltuumsed) seast.

Mikroorganismid on bakterid, üherakulised seened, ka üherakulised vetikad. Neid leidub õhus, vees, mullas ja teistes elusorganismides. Kõige tuntumad neist on bakterid.

Mikroorganismide nähtavaks tegemiseks tuleb appi võtta mikroskoop (valgusmikroskoop 900-1200x ja/või elektronmikroskoop 300000x suurendusega).

Rakkude suurused võivad neil olla väga erinevad, kuid kuju on tihti üsna sarnane. Viimase ajani loeti mikroobide suuruse piirideks 0,15 - 20 μm (1 mm = 1000 μm = 1000000 nm).

Joonis. Mikroorganismide suurused (http://www.microbiologyonline.org.uk/about-microbiology/introducing-microbes/overview)

Viiruste suuruseks on ca 10 - 20 nm, aga esineb ka suuremaid viirusi (rõugeviiruse läbimõõt on umbes 300 nm). Pärmirakkude suuruseks on keskmiselt 10 μm (0.01 mm) ja bakterite ning arhede rakkude läbimõõt on tavaliselt 1-5 μm. Rakusisesel parasiidsel bakteril mükoplasmal on see 0.2-0.3 μm. Punasest merest on leitud bakter (Epulopiscium fishelsonii), mille suurus võib olla kuni 700 μm ning mis ei mahu tervikuna mikroskoobi vaatevälja.

Algloomad (protistid) on võrreldes eeltuumsete organismidega üsna suured. Keskmisest bakterist on näiteks ripsloomad (tsiliaadid) mitukümmend kuni mitusada korda suuremad. Kinglooma (algloom) suuruseks on 200-300 μm.

Toitumise alusel liigitatakse mikroorganismid kahte põhilisse rühma:

  • Autotroofsed mikroorganismid kasutavad õhu süsihappegaasi ja moodustavad orgaanilisi aineid (valke, lipiide, süsivesikuid, nukleiinhappeid, vitamiine ja ensüüme). Autotroofsed bakterid pole inimestele ega loomadele patogeensed.
  • Heterotroofsed mikroorganismid moodustavad kõige suurema rühma. Nad vajavad toitumiseks mitmesuguseid taimede, loomade või inimese organismi poolt sünteesitud orgaanilist aineid. Energia vabaneb oksüdeerimisel või orgaanilise aine käärimisel. Heterotroofsed bakterid jaotatakse saprofüütideks (kasutavad toitumiseks surnud orgaanilisi aineid) ja parasiitideks.

 

Submenu

nach oben