HARILIK JUGAPUU  
Taxus baccata
Areaal:

Euroopas Iirimaast ja Pürenee poolsaarest kuni Mandri-Eesti lääneosani, Kaukaasias, Väike-Aasias, Põhja-Aafrikas.

Suurus:

10-30 m.

Võra:

vabalt kasvades laikoonusjas, mitmetüvelisena ebakorrapärane. Põhjapoolsetel aladel kasvab tavaliselt põõsakujulisena, oksad pikad, tugevad, horisontaalsed.

Koor, võrsed:

tüvekoor õhuke, punakaspruun, vanematel puudel eraldub plaatidena või soomustena. Kahe viimase aasta võrsed rohelised, pungad ovaalsed, rohelised.

Okkad:

2-3,5 cm pikad, ühtlaselt teravneva tipuga, pealt tumerohelised, alt veidi heledamad tuhmrohelised. Okkad ühekaupa, valguse käes okkad spiraalselt, varjus kammitult.

Viljad:

tavaliselt kahekojalised puud. Isaskäbid moodustuvad eelmisel sügisel, kerajad, kollased, paiknevad okaste alusel üksikult võrse tipu osas. Väikesed rohekad emaskäbid moodustuvad kevadel üksikult võrse tipu osas. Õitseb märtsist maini sõltuvalt areaalist. Vili on tünjas ning koosneb seemnest ja seda ümbritsevast seemnerüüst, mis algul on õhuke ja roheline, valminult punane, mahlakas ja magusamaitseline. Seemnerüü on otsast avatud. Vili on umbes 1 cm pikkune, valmib septembris. Seeme on munajas, 6-7 mm pikk, pruunikaskollane pähklike.

Kasvutingimused:

mõõdukalt külmkindel, eelistab merelist kliimat. Mullastiku suhtes nõudlik, tahab viljakaid huumusrikkaid muldi. Väga varjutaluv. Pikaealine, saab kuni 4000 aastaseks.

Kasutamine:

puit on hinnatud, kuid areaal on tunduvalt vähenenud ja enamus kasvukohti on kaitse all. Talub hästi kärpimist, kasutatakse väga laialdaselt haljastuses.

NB! VÄGA MÜRGINE
Kasvatamine Eestis:

 

Pildid
1.
2. 3.
4.


1 - noored võrsed; 2 -  üksikult okaste alusel paiknevad isaskäbid sügisesel võrsel,
3 - viljad;  4 - laiuv vorm