HALL NULG
Abies concolor
Areaal: Põhja-Ameerika lääneosa mäestikes.
Suurus: 40-60 m, tüve läbimõõt kuni 1,8 m.
Võra: noorelt koonusjas, vanemas eas kuhikjas. Vabalt kasvades võib võra ulatuda maani.
Koor, võrsed: tüvekoor tuhkjashall, sile, paks, vanemas eas pikuti lõhenev. Noored võrsed pruunikasrohelised või hallikad. Pungad ovaalsed, kollakasrohelised, läikivalt vaigused.
Okkad: 4–8 cm pikad, tipust teravnevad, kuid pehmed. Mõlemalt küljelt sinakas¬rohelised või hallikad. Valguse käes paiknevad poolpüstiselt, kõverdunult, var¬jus kamjalt.
Käbid: Isaskäbid paiknevad võra keskosas, värvuselt rohekad või punakad. Emas¬käbid asuvad võra tipuosas, noorelt rohelised või lillakaspunased, valminult hallikaspruunid, 7-13 cm pikad. Õitseb mais, käbid valmivad ja lagunevad ok-toobris. Seemned pruunid, suure helepruuni tiivaga.
Kasvutingimused: külmakindel, kahjustusi on esinenud ainult karmimatel talvedel. Eelistab värskeid liivsavi muldasid. Küllaltki valgusnõudlik. Eluiga 300-350 aastat.
Kasutamine: peamiselt saematerjalina. Kasvatatakse ka jõulupuuna.
Kasvatamine Eestis: väga dekoratiivne ilupuu, sobib nii üksikpuuna kui ka rühma¬dena kasvatamiseks. Meie tingimustes on väga valgusnõudlik. Annab ka loo-duslikku uuendust. Suurimad puud Eestis on 27 m kõrged.
Pildid 1. 2.


1 - võrse; 2 - teravneva tipuga, sisselõiketa, mõlemalt küljelt ühtlaselt hallid okkad, ovaalne vaigune pung